| Impaller_Ivan_1987 a întrebat:

La preschimbarea buletinului la 18 ani se elibereaza carte provizorie?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ţi se eliberează o C.I.P!
În perioada de 7-10 zile, până este gata noua C.I., nu ai Carte de Identitate ( dar, în unele situaţii, poţi folosi o copie după vechea CI )...

La prezentarea la examene ( la BAC ) trebuie să te legitimezi cu C.I. ( valabilă, NU expirată ) în original ( sau cu Paşaport valabil, ori C.I.P./Carte de Identitate Provizorie )!

C.I.P. ( Carte de Identitate Provizorie ) se eliberează doar în anumite situaţii; aceasta ar trebui să-ţi fie eliberată în câteva ore :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_lipsa_documente.html

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune!

| T0T a răspuns:

Te referi la carte de identitate provizorie? Nu, din câte știu eu. Adică eu nu am avut așa ceva.

| iiiKidda a răspuns:

Nu