| LanguageMaster a întrebat:

La tara de ce doar foarte putini copii se ofera voluntari sa ajute la taierea (sacrificarea) animalelor?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca nu-i normal ca un copil sa participe la uciderea unui animal, ca-i afecteaza emotional iar pe unii mai slabi de inima le poate crea traume pe viata.
Nici un adult normal si sanatos la cap, nu tine un copil in preajma cand sacrifica un animal!
Adultul are un psihic stabil si puternic, nefiind afectat ca un copil mic!
cat despre copii care se ofera volutari, o fac din inconstienta, din dorinta de aventura, sa aarte ca-s bravi, dar nu stiu la ce se expun pana nu ajung acolo si mult ori fug, altii vomita din cauza atrocitatii omorarii animalului sau raman cu traume pe creier sau frici interne. Nici un copil sanatos la cap nu ar trebui lasat sa fie martor la sarcificarea acestor animale, care de multe ori fac parte din viata lor, pentru ca ajung sa le cunoasca, sa le hraneasca si sa le fie dragi.

| LanguageMaster explică (pentru Violleta2022):

Dar de ce unii copii rezistă totuşi să ucidă animale?

| Violleta2022 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Unii sunt impinsi de parintii, altii accepta ca sa nu-si dezamageasca parintii si sa arate cat sunt ei de bravi. Dar nici un copil nu scapa de trauma psihica care la unii se manifesta imediat prn voma, frica, la altii porin somn agitat, cosmaruri pe termen lung, iar la altii traume psihice facandu-i violenti, irascibili la vederea sangelui sau a situaiilor similare.
Inca nu am intalnit copil care sa fie incantat ca sta sa-si vada animalutul sacrificat!

| LanguageMaster explică (pentru Violleta2022):

Cand zici "copil care nu scapa de trauma" te referi inclusiv la adolescentii de 16-18 ani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu, ma refer la copii, nu la adulti, ca la 18 ani nu mai esti copil!

| AFR81 a răspuns (pentru Violleta2022):

Regulile astea nu se aplica la tara. Rareori vezi un parinte sa gandeasca asa si deseori vezi copii asistand la asemenea "ritualuri" care, ca tot am vazut pe aici site, nu reprezinta acte de barbarie ci, pana la un punct, ceva normal. De ce nu ajuta copiii la taierea animalelor? Pentru ca mai mult incurca, pentru ca asta e treaba de adulti. Fii sigura, insa, ca se uita de pe margine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AFR81):

Am fost martora la vecinii bunicii care taiau porcul si au adus cu forta un baiat de vreo 9-10 ani sa vada cum se taie porcul, ca sa devina barbat, ma rog, asa credeau ei...ca de tin cu forta pe copil acolo si vede sange si forta, o sa-l mai imbarbateze. Copilul ala privea timorat, fiind tinut fortat de un frate ori var mult mai mare ca el, care urmarea sa-l urce pe copil peste porc, dupa taierea lui. Urmatorul moment pe care l-am vazut a fost cum copilul a izbucnit in lacrimi si a fugit pe poarta, undeva pe ulita. Oamenii care tineu porcul l-au spacat din maini si porcul fugea cu cutitul in gat.
Nu am sa pot uita asta niciodata! ca-n filmele cu prosti sau cu idioti.

Mi-am ferit copii de asa ceva si totdeauna cand ai mei au sarcrificat un animal in curte, nu am putut fii partasa la asa ceva, din pacate nu am putut avea acea tarie de care unii sunt mandrii, mie tot mi se pare o barbarie, desii sunt constienta ca tot ce este in galantarele supermarketurilor, provin din animale sacrificate si totusi, nu pot sa ma obisnuiesc cu asta.

7 răspunsuri:
| AleCuRaspuns a răspuns:

Pentru ca nici un copil nu vrea sa vada un animalut murind ar avea traume