| 9eMMy3 a întrebat:

La un minor roman care locuieste in Anglia si vrea sa mearga in Italia si dupa aia inapoi in Anglia... ii trebuie procura?
Adica din Anglia in Italia nu cred dar din Italia in Anglia?

3 răspunsuri:
| wiviu a răspuns:

E nevoie de procura pentru ambele directii, daca minorul detine un document de calatorie romanesc.

| 9eMMy3 explică (pentru wiviu):

Nu e chiar asa, adica o verisoara de-a mea vine des in Romania din Anglia si nu are nevoie de procura, dar numai ca sa iasa din tara, si din cauza asta ziceama ca daca ea trebuie sa mearga din Anglia in Italia nu ar avea nevoie, daca o luom logic

| wiviu a răspuns (pentru 9eMMy3):

Pai din Anglia in Romania, intr-adevar, nu are nevoie de procura pentru ca este cetatean roman, iar procura e necesara doar pentru a parasi teritoriul Romaniei. Insa intre doua tari din care niciuna nu e Romania, e nevoie in ambele sensuri.