| George1337 a întrebat:

La vama, de multe ori sunt controlat foarte mult. Ieri am venit de la Timisoara inspre casa, inspre Moldova Noua (cei care sunt din zona stiu ca este mai bine sa mergi prin Serbia deoarece drumul este mult mai bun decat ce avem in zona si mai scurt cu 500m, trecand prin punctele vamale de la Moravita si Racasdia), iar vamesul sarb, cand am intrat inapoi in Romania, fiind coada, ne-au intrebat doar daca avem ceva si normal ca am raspuns toti cu NU, dar nu stiu ce i s-a parut suspect la mine, poate ca a fost prima data cand am intrat in Romania pe acolo si nu aveam masina inregistrata la ei, nu stiu, dar i-am parut suspect si a chemat un alt vames care m-a pus sa trag masina din coloana mai in stanga si au inceput controalele sub capota, sub masina, in torpedou (mi-a luat si cutia de prezervative din torpedou sa vada daca chiar sunt prezervative big grin ), la roata de rezerva tragand fortat de suportul cricului care acopera roata aporape rupand-o din carligul ei si eu tot ii spuneam ca nu ma ocup cu prostii din astea, el doar afirma dar isi vedea de treaba si chiar nu-mi convenea deloc sa ma uit la cineva cum trage atat de violent de usile masinii mele dar n-am spus nimic deoarece nu stiu legile atat de bine sa stiu daca ma favorizeaza atragerea atentiei asupra faptului cum controleaza masina. Dupa m-a interogat putin:
-De unde vii?
-Timisoara, Romania.
-Ce treaba ai avut in Serbia?
-Este drumul mai scurt.
-Unde mergi?
-Acasa, in Moldova Noua.
-De cand locuiesti in Moldova Noua?
-De cand m-am nascut.
-De ce n-ai mers prin Romania?
-Este drumul mai scurt si drumul nostru este plin de gropi si ajung mai tarziu acasa.
-Cu ce te ocupi in Romania?
-Student.
-Ce ai facut in Timisoara?
-Mi-am ales camera de camin la internatul facultatii. (Replici aproximative sa va dati seama oarecum ce dorea sa afle de la mine).
Ok, dupa am ajuns in vama romana si trebuia sa ma controleze si acolo si oarecum mai mult in gluma le-am spus ca m-au controlat juma de ora sarbii si spre surpinderea mea, mi-au spus sa merg.
Acum intrebarea mea este si raspundeti va rog doar daca stiti legile care ma favorizeaza in acest caz: Puteam sa ii reprosez ceva vamesului? De genul sa fie mai ferm in analizarea masinii si sa nu mai tranteasca totul. Si din ce am auzit ca iti mai dau si fetele interioare ale usilor jos si nu ti le mai pun inapoi, este in regula acest lucru sau sunt obligati sa le puna inapoi, la fel ca orice ar da jos de pe masina sa caute substante sau ce cauta ei. Asta ma intereseaza, sa nu raman prin vama sa-mi strang cu surubelnita fetele usilor, ca daca e asa, mai bine ma lipsesc si dau pe drumurile noastre rele decat sa stau o ora sa pun piesele inapoi pe masina.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este si normal, mai ales cu refugiați, pentru ei e raiul UE, apropo in Serbia ai cumparat ceva?

| George1337 explică (pentru RAY):

Niste dulciuri. Dar nu mi se pare normal sa-ti dezmembreze masina iar tu sa o pui la loc.

| RAY a răspuns (pentru George1337):

Dar eu dat jos din autocar de doua ori la vama romaniei /ungariei pentru un tampit ca avea tuica, nu vreau sa fiu rasist dar toti nu iubesc romani, toata europa s-a saturat de romani

suntserios
| suntserios a răspuns:

Putea sa iti desfaca masina si in 1234 bucati daca li se parea ceva suspect, mai ales ca nu esti in UE. Eu totusi nu inteleg cum 500m aia ii faceai mai repede trecand doua granite

| George1337 explică (pentru suntserios):

1. Nu e vorba de lungimea drumului, dora ca fix din Moravita unde este punctul vamal, pe restul drumului din Romania, drumul este absolut distrus, buncare in drum si nu ai cum sa nu vezi macar 3-4 soferi cu jantele indoite, iar drumul din Serbia este cu mult superior celui roman.
2. Intrebarea a fost daca este ok sa ti-o lase dezmembrata si sa nu puna piesele la loc.