| stanelenica a întrebat:

Laptele praf se acorda oricarei mame care nu are lapte matern sau sunt conditii?

6 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Conform Legii nr. 321/2001 si a Normelor de aplicare a acestei legi, laptele praf formula pentru sugari se acorda copiilor cu varste intre 0 si 12 luni, care nu beneficiaza de lapte matern, cu mame care prezinta contraindicatii ale alaptarii ori copiilor sanatosi la care se constata o crestere nesatisfacatoare datorita absentei sau insuficientei cantitative a laptelui matern.
Pentru a putea beneficia de lapte praf, trebuie sa se constale cresterea nesatisfacatoare a copilului, fie de catre medicul neonatolog, fie de catre medicul de familie ori specialistul pediatru.
Medicul de familie are responsabilitatea de a va prescrie laptele praf formula pentru sugari.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca medicul de fam unde mergi si face testul laptelui mamei si vede ca bebe nu ia in greutate din cauza laptelui mamaei ca nu este suficient de bogat sau nu are deloc si venitrul fam nu permite achizitionarea laptelui di farmacie atunci iti face ceva acte pe care le depui la protectia sociala si lunar primesti ...n...cutii de lapte pina la 1 an, bineinteles ca cei cu bani nu vor merge sa ia lapte pe cartela sa sp asa. vor lua cei mai bine pentru copii lor nu?

| LoryM22 a răspuns:

Medicul pediatru este cel mai in masura sa-ti propuna laptele cel mai potrivit copilului tau, in functie de varsta si diversele particularitati ale copilului (alergii, intoleranta la lactoza, colici etc.). De asemenea, costul produselor este si el un factor important si, uneori, restrictiv, in alegerea unui produs de acest fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptele praf s acorda orcui care plateste l alimentara

| ionelka_1154 a răspuns:

Sunt de acord cu ipdg

| babei a răspuns:

Dupa cum stiu se da orcarui mama