| SaveTheNature a întrebat:

Laureatii premiului Nobel pentru pace. Credeti ca acesta e unul din dintre cele mai importante permii pe care le poate avea cineva pe pamant?

13 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

L-a luat Obama! Ca sa bag o expresie special romaneasca, i s-a dus pe peleu nobletea Nobelului.Si,oricum,pentru mine, e relevant doar cine ia Nobelul pentru cercetare si literatura.Pentru ca, prin ce fac ei, acei oameni imbunatatesc viata oamenilor pe bune, chiar daca in materie de literatura, aproape insemnficativ.Totusi,e minunat sa te delectezi cu o carte buna.Nu mai zic de meritele celor ce iau Nobel in cercetare.

Acum ceva timp, a luat premiul pentru pace un bancher din Bangladesh, parca, ce nu le mai cerea dobanda clientilor.Cu ce ma incalzeste pe mine? Anul trecut,au luat trei tipe din Liberia,ce au militat pentru stoparea razboiului? Ce rau sau bine imi pricinuieste mie faptul ca in Liberia se omoara de vii, sau mieluseii alearga alaturi de negrisori pe campii pure si verzi? Cu nimic!

Unii de pe site imi cunosc viziunea despre pace si esenta sa.Mi se pare o ipocrizie si un cretinism.N-avem nevoie pe lumea asta de pace.Cel mai important premiu pe care un personaj uman il poate primi este slava semenilor sai. Faci pe Dumnezeu, unora le si esti Dumnezeu, la cum te aduleaza, mi se pare inaltator un asemenea sentiment.

| Azµre a răspuns:

Nu... Cel puțin Obama are un premiu Nobel pentru pace... azi l-a primit a doua zi suplimentat trupele din Iraq. Sunt date aiurea aceste premii, sunt oameni care le merită și oameni care nu le merită. Nu cred că premiul în sine este premiul pe care noi să-l considerăm important ci omul în sine, prin ceea ce face pentru omenire. Degeaba are Obama premiu Nonel pentru pace, n-a facut nimic să fim serioși.

| WR104 a răspuns (pentru Azµre):

Daca eu ma bat cu tine si Obama trimite 2 soldati sa ne tina sa nu ne batem inseamna ca face un lucru rau?
Sunt de acord totusi ca nu merita si ca se dau prea usor aceste premii.

| Azµre a răspuns (pentru WR104):

Interesul Americii în Iraq ca și în Afganistan au fost sondele de petrol. Sunt multe aspecte pe care noi populația de rând nu le cunoaștem.
Și cum spuneai se dau mult prea ușor acum aceste premii.

| SaveTheNature explică (pentru Azµre):

Norvegienii,nu au fost de aceeasi parere, si nici americanii de rand. Obama este iubit de multi oameni sa stii. Pentru a se acorda acest premiu se iau multe criuterii in considerare. Nu se da oricui si oriunde. Ce face respectivul laureat ulterior acordarii premiului este imprevizibil. Insa ce face pana la acordarea premiului, in conditia in care intr-adevar participa la instaurarea pacii in lume se ia in considerare.
Sa nu uitam ca, premiul nobel pentru pace se da de catre o comisie din Norvegia, care stim bine car nu -sa implicat in Razboaie.

| SaveTheNature explică (pentru Azµre):

Daca "noi populatia de rand nu le cunoastem" tu de unde le cunosti? esti spion.
Figaro, nimic nu trece neobservat, totul se afla mai devreme sau mai tarziu. Astea se numesc speculatii. si nu certitudini.

| Azµre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Și cu ce mă încântă pe mine că i-a dat lui Obama premiul Nobel?
Pe mine m-au interesat premiile nobel pentru știință ale savanților nu pentru pace și cui unui președinte american să fim serioși.

| Azµre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Să zicem că am sursele mele atâta timp cât am pe cineva în familie care lucrează pentru Nato și cunosc sistemul.

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns (pentru PoneiuNostruPoneiuVostru):

Ok rolling on the floor asta e bună.

| Azµre a răspuns:

Și ca să îți răspund complet la întrebare. Premiul cel mai important pentru cineva este însăși gândirea, inteligența acelui om.

| Azµre a răspuns:

Vorbeam aici strict de premiul nobel pentru pace nu de cine il i-a sau l-a luat.
Nu consider acest premiu ca fiind cine știe ce realizare în viața cum o consideră alții. Atâta timp cât acel om a relizat ceva pentru el și este mulțumit crede-mă că premiul nobel este un fleac.

| WR104 a răspuns:

Nu este cel mai important.
Este cel mai penibil.
Aproape ca nu exista an in care sa nu fie undeva intr-un colt al lumii un mic sau mai mare razboi.