| TamplaruAnisoara a întrebat:

Legea 217/2003 a fost completata cu violenta cibernetica si hartuirea online anul trecut in luna octombrie sau inca se afla in sertar la parlament? Ma interesează fiindcă am de gând sa dau in judecata hacker-ul care ma hartuiește online si nu numai. Eu am căutat si nu am găsit decât proiectul de completare al Legii 217/2003. Mulțumesc

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 217/2003 priveste violenta domestica (in familie) si se aplica numai in anumite situatii, citez:
"ART.3.În sensul prezentei legi, violenţa domestică înseamnă orice inacţiune sau acţiune intenţionată de violenţă fizică, sexuală, psihologică, economică, socială sau spirituală care se produce în mediul familial sau domestic ori între soţi sau foşti soţi, precum şi între actuali sau foşti parteneri, indiferent dacă agresorul locuieşte sau a locuit împreună cu victima.
  ART. 4.(1) Violenţa domestică se manifestă sub următoarele forme:
a)violenţa verbală - adresarea printr-un limbaj jignitor, brutal, precum utilizarea de insulte, ameninţări, cuvinte şi expresii degradante sau umilitoare;
b)violenţa psihologică - impunerea voinţei sau a controlului personal, provocarea de stări de tensiune şi de suferinţă psihică în orice mod şi prin orice mijloace, prin ameninţare verbală sau în orice altă modalitate, şantaj, violenţă demonstrativă asupra obiectelor şi animalelor, afişare ostentativă a armelor, neglijare, controlul vieţii personale, acte de gelozie, constrângerile de orice fel, urmărirea fără drept, supravegherea locuinţei, a locului de muncă sau a altor locuri frecventate de victimă, efectuarea de apeluri telefonice sau alte tipuri de comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care prin frecvenţă, conţinut sau momentul în care sunt emise creează temere, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
c)violenţa fizică - vătămarea corporală ori a sănătăţii prin lovire, îmbrâncire, trântire, tragere de păr, înţepare, tăiere, ardere, strangulare, muşcare, în orice formă şi de orice intensitate, inclusiv mascate ca fiind rezultatul unor accidente, prin otrăvire, intoxicare, precum şi alte acţiuni cu efect similar, supunerea la eforturi fizice epuizante sau la activităţi cu grad mare de risc pentru viaţă sau sănătate şi integritate corporală, altele decât cele de la lit. e);
d)violenţa sexuală - agresiune sexuală, impunere de acte degradante, hărţuire, intimidare, manipulare, brutalitate în vederea întreţinerii unor relaţii sexuale forţate, viol conjugal;
e)violenţa economică - interzicerea activităţii profesionale, privare de mijloace economice, inclusiv lipsire de mijloace de existenţă primară, cum ar fi hrană, medicamente, obiecte de primă necesitate, acţiunea de sustragere intenţionată a bunurilor persoanei, interzicerea dreptului de a poseda, folosi şi dispune de bunurile comune, control inechitabil asupra bunurilor şi resurselor comune, refuzul de a susţine familia, impunerea de munci grele şi nocive în detrimentul sănătăţii, inclusiv unui membru de familie minor, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
f)violenţa socială - impunerea izolării persoanei de familie, de comunitate şi de prieteni, interzicerea frecventării instituţiei de învăţământ sau a locului de muncă, interzicerea/limitarea realizării profesionale, impunerea izolării, inclusiv în locuinţa comună, privarea de acces în spaţiul de locuit, deposedarea de acte de identitate, privare intenţionată de acces la informaţie, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
g)violenţa spirituală - subestimarea sau diminuarea importanţei satisfacerii necesităţilor moral-spirituale prin interzicere, limitare, ridiculizare, penalizare a aspiraţiilor membrilor de familie, a accesului la valorile culturale, etnice, lingvistice ori religioase, interzicerea dreptului de a vorbi în limba maternă şi de a învăţa copiii să vorbească în limba maternă, impunerea aderării la credinţe şi practici spirituale şi religioase inacceptabile, precum şi alte acţiuni cu efect similar sau cu repercusiuni similare.
(2)În nicio formă şi în nicio împrejurare, obiceiul, cultura, religia, tradiţia şi onoarea nu pot fi considerate drept justificare pentru niciun tip de acte de violenţă definite în prezenta lege.
  ART.5.(1) În sensul prezentei legi, prin membru de familie se înţelege:
a)ascendenţii şi descendenţii, fraţii şi surorile, soţii şi copiii acestora, precum şi persoanele devenite rude prin adopţie, potrivit legii;
b)soţul/soţia şi/sau fostul soţ/fosta soţie; fraţii, părinţii şi copiii din alte relaţii ai soţului/soţiei sau ai fostului soţ/fostei soţii;
c)persoanele care au stabilit relaţii asemănătoare acelora dintre soţi sau dintre părinţi şi copii, actuali sau foşti parteneri, indiferent dacă acestea au locuit sau nu cu agresorul, ascendenţii şi descendenţii partenerei/ partenerului, precum şi fraţii şi surorile acestora;
d) tutorele sau altă persoană care exercită în fapt ori în drept drepturile faţă de persoana copilului;
e)reprezentantul legal sau altă persoană care îngrijeşte persoana cu boală psihică, dizabilitate intelectuală ori handicap fizic, cu excepţia celor care îndeplinesc aceste atribuţii în exercitarea sarcinilor profesionale.
(2)În sensul prezentei legi prin victimă se înţelege persoana fizică ce este supusă uneia sau mai multor forme de violenţă prevăzute la art. 4, inclusiv copiii martori la aceste forme de violenţă."
Daca nu este vorba de persoanele prevazute, nu domiciliezi si nici nu ai avut alte legaturi cu respectivul atunci nu se aplica aceasta lege. Eventual faptele pot fi o infractiune de hartuire, prevazuta de Codul penal, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un  interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de  transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
De asemenea faptele pot fi infractiunile contra siguranţei şi integrităţii sistemelor şi datelor informatice, prevazute la art.360-365 Cod penal.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Ioandelasal):

Un proiect de Lege al USR care aduce completări Legii 217/2003 la articolul 4 aliniatul 1 litera h se adaugă: " violenta cibernetica, hartuire online,mesaje online instigatoare la ura pe baza de gen,urmărire online,amenințări online,accesul ilegal de interceptare a comunicatiilor si datelor private, si orice alta forma de utilizare abuziva a Tehnologiei Informației si a Comunicațiilor prin intermediul calculatoarelor, telefoanelor mobile inteligente sau altor dispozitive similare care folosesc telecomunicațiile sau se pot conecta la internet si pot transmite si utiliza platformele sociale sau de e-mail, cu scopul de a face de rușine, umilire, speria, amenința, reduce la tacere victima."
In 20 octombrie 2019 a fost votata in una din camere, dar nu stiu daca si de cealaltă camera a parlamentului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce ti-am citat eu sunt prevederile actuale ale L.217/2003, nu exista o lit.h), inseamna ca propunerea nu a fost inca adoptata de Camera decizionala ori nu a fost promulgata de Presedinte.
In orice caz nu s-ar aplica unor straini ci numai persoanelor enumerate in art.5.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai bani mergi la o companie de reparat mobile si cere-le sa-ti controleze mobilul de soft spion.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok si pe cine dai

| Mete0ra a răspuns:

Pai ce a facut acel hacker?

| TamplaruAnisoara explică (pentru Mete0ra):

Mi-a clonat telefonul, îmi asculta toate convorbirile, le înregistrează, se aude cum le înregistrează, când vorbesc la telefon îmi aud vocea mea in receptor la un volum mai mare decât vorbesc eu, la fel procedează si cu persoanele cu care vorbesc, are acces la telefon sau calculator mai mult decât mine, pe mine ma restricționează sa nu pot sa modific setările, sa nu pot sa accesez unele site-uri, are acces la posta electronica in timp ce eu sunt logata, si daca nu ii convine ce scriu, mesajul respectiv il cripteaza si îmi intra la mesaje trimise criptat de nu il mai pot citi si nici nu ajunge la destinație. Cu alte cuvinte tot telefonul si calculatorul este la cheremul lui iar eu ca sa postez doar un singur răspuns sau o singura intrebare pe TPU durează uneori pana la o ora deoarece ma blochează si trebuie sa întrerup conexiunea si sa o refac de zeci de ori pana mi se consuma curentul din baterie in doar o jumătate de ora uneori.

| Mete0ra a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Https://www.youtube.com/watch?v=LGlELE9kdMo incearca asta (resetezi telefonul din butoane) merge la ori ce telefon cu Android

| Mete0ra a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

La calculatore/laptop-uri se poate reinstala windows-ul sau reformatat hdd/ssd-ul daca nu merge asa va trebui schimbat.

| Mete0ra a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca ai iPhone i poti schimba placa de baza cu una noua si sa folosesti alt cont de icloud.

| Mete0ra a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai ai luat un virus practic keylogger...

| TamplaruAnisoara explică (pentru Mete0ra):

Nu e virus, e clonat, am in telefon doua cartele SIM, am doua sisteme Android, îmi consuma bateria si când verific la un sistem Android apare radio online in funcțiune zeci de minute, si transfer de date de ordinul miilor. Iar pe celalalt sistem Android apare la transfer de date doar câteva. Ori eu nu fac altceva decât postez sau citesc poștari pe TPU.

| doctorandus a răspuns (pentru Mete0ra):

Iti dai seama ca daca e hacker din Nigeria sau Vietnam: prinde orbu', scoate-i ochii.

| TamplaruAnisoara explică (pentru doctorandus):

Este din familie, var de gradul unu. Doar legea sa fie promulgata. Si începem dansul. Problema este ca va trebui sa dansez cu mai multi. Nu stiu daca rezist. Dar Dumnezeu poate sa facă minuni. Ma încred in El.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Hotul cu un pacat, pagubasul cu o mie.

| Mete0ra a răspuns:

Ce aţi fumat nu știu...(faza i ca ma mai ocup si eu cu chesti din astea)