| LanguageMaster a întrebat:

Legea în Europa permite eutanasierea oamenilor (sinuciderea asistată)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In unele tari europene este permisa iar in altele nu. Poti vedea detalii si aici:
http://adevarul.ro/......index.html

4 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Din pacate, da.
Recomand sa citesti articolul din link-ul de mai jos:
http://semneletimpului.ro/......minor.html

| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

E usor pentru tine sa zici "din pacate, da" dar pentru copilul ala din articol, pentru care toata viata a insemna durere si boala si nicio urma de speranta a fost singura scapare

| Nilsson a răspuns (pentru suntserios):

Deci asta e tot ce poate sa ofere o societate moderna si civilizata unui copil care a trait in suferinta? O injectie letala?

| Nilsson a răspuns:

Nu stiu de unde ai dedus ca ar fi vorba despre egoism. De parca as avea vreun interes ca cei bolnavi in stadiu terminal sa se chinuie cat mai mult.
Mai degraba cei care sustin eutanasia au interes sa scape cat mai repede de cei bolnavi incat sa nu se mai cheltuiasca bani publici cu tratarea acestora si sa nu ne mai deprime cu suferinta lor.
Stiai ca tot in Belgia e aprobata eutanasia si pentru cei care sufera de depresie? Ma intreb in ritmul acesta unde o sa se mai ajunga. Deja sunt voci care sustin si pruncuciderea pentru copiii sub 3 ani.