| Demeister a întrebat:

Legislația românească este mai complexă decât cea din celelalte țări europene?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un raspuns corect ar trebui sa stim legislatiile tuturor tarilor europene, ori nu cred ca este vreunul care sa stie asta.
In orice caz avem o legislatie stufoasa, care se schimba mereu si destul de repede, chiar in privinta unor acte esentiale si care ar trebui sa fie stabile mai mult timp, cum sunt codurile civil, penal, procedura civila si procedura penala.

2 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Fiind parte din UE, acuma multe lucruri la fel, dar difera, asta e tot ce stiu.

| LoveTheWayYouLie1 a răspuns:

Legislatia trebuie sa fie complexa si clara pentru a putea stabilii clar normele tarii.
Unele tari au sisteme de legi mai simple, altele mai complexe.
Marea Britanie nu are o legislatie (sub forma de constitutie), functioneaza dupa un set de legi.