| Dragosdoar a întrebat:

Liberalizarea pietei de energie a facut mai mult rau decat bine? De ce scumpeste atat de mult curentul?

54 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca a facut pe deplin rau. Cred ca ar fi trebuit sa se infiinteze o regie integrata (producatori si un unic distribuitor) si atunci preturile la consumatori ar fi fost tinute sub control si ar fi fost mai mici, chiar cu cresterea mondiala a preturilor la energie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

În condițiile în care prețul la energie a crescut în toată lumea e aberant dai vina strict pe liberalizarea din România

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu are legatura ca s-a scumpit in toata lumea, uite in Ungaria nu s-a scumpit! Ca au fost destepti, au facut contracte lungi cu rusii la pret ieftin, noi am fost prostii prostilor.

Mai ales noi care avem resurse pentru 80 % din necesar, daca nu le concesionai la altii, acum aveai gazul tau f ieftin, mai luai restul de la rusi tot ieftin ca ungurii, si nu aveai treaba.

Si nu aveai tu treaba cu scumpirile din alte parti.
S-a liberalizat ca sa faca unii buzunarul si mai mare decat il au acum.

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

"acum 21 ore | suntserios a răspuns:
În condițiile în care prețul la energie a crescut în toată lumea e aberant dai vina strict pe liberalizarea din România"

in rrrrromania, nu a "crescut" ca in restul lumii, aici a CRESCUT ABSOLUT ABERANT
una e sa platesti cu 20-70% mai mult, alta e sa platesti "la oferta" de 7 ori mai mult

mai exact, in rrrrrominica NU au crescut preturile, ci s-a liberalizat piata, lucru EXTREM DE DIFERIT

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

In Germania pretul la gaze a crescut de fix 7 ori la sfarsitul lui 2021
In Europa pretul la gaze a crescut doar in Ianuarie cu 30%
In Octombrie cotatiile la gaze pe piata au crescut cu 60%

In Olanda preturile in 2021 la gaz au crescut de apropae 8 ori

Cum poti sa spui tu ca Romania nu e afectata de cresterile globale la preturile la gaz ci doar de liberalizarea pietei?

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

Ok, nu stiam ca a sarit de cateva ori si in strainezia
dar salariile lor acopera cu brio, la noi trebuie sa se imprute ca sa plateasca factura pe o luna

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Stii totusi ca Romania are printre cele mai mici preturi la gaze... asa ca stai tu linistit, cresterea fiind procentuala simt si olandezii care platesc de 3 ori mai multe gazul ca noi

| foxsilver a răspuns (pentru suntserios):

De unde iti iei informatiile?

| suntserios a răspuns (pentru foxsilver):

E plin netul.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt curios cine e prostul proștilor acum? Ungurii care au rămas ultimii din UE care blochează scoaterea din Swift a rușilor și susțin în continuare masacrarea ucrainienilor... Și probabil vor rămâne și fara gaz acuși... Sau tot noi? Poate înțelegi și tu acum când îți spuneam că mai bine plătim gazul triplu decât să fim legați direct de ruși.

| Dragosdoar explică (pentru suntserios):

Daca izoleaza Rusia din Swift s-ar putea sa avem parte de mai multe surprize de la Putin...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca macar acum e cazul sa terminati unii cu tampeniile pe care vi le baza trolii rusi in cap legat de multinationale. Vreti nu vreti multinationalele sunt cele care ofera salarii babane si locuri de munca in Romania asa cum nu ar putea niciodata sa faca economia locala...

| sierra1 a răspuns:

Un specialist îți răspunde aici:

https://www.vice.com/......in-romania

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt dictate de sus. De unde de sus? Cum sunt dictate?

| Mosotti a răspuns:

A facut rau, ca a dus la scumpiri, ce inseamna liberalizare? Pret speculativ, piata libera inseamna cel mai mare pret oferit de cel cu bani.
Se scumpeste asa mult curentul ca sa se imbogateasca unii si mai tare, nu ti-e clar?

Tu in tara nu aveai de ce sa ai curent si gaz scump, aveai 80 % din necesar asigurat din intern daca nu dadeai gazu la altii ca prostul, si mai faceai 20 % contracte lungi cu rusii ca ungurii la gaz ieftin, si te durea la basca, nu te interesa de ca s-a scumpit in alte tari, uite Ungaria, o doare in basca, are gaz si curent ieftin in continuare, ca a facut contracte lungi cu rusii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Piata libera inseamna ca daca am douaj' de furnizori, pot sa aleg ceva avantajos. Crezi ca daca nu ar fi venit Digi pe piata de internet si telefonie mobila, unde mergea treaba doar cu hotzomanii de la Orange si Voda?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La telefonie e altceva, la resurse nu trebuie sa fie asa pentru ca nu ai nevoie.
Statul trebuie sa detina resursele ca e ceva strategic, si sa le dea la oameni la pret mic pentru ca sunt resursele noastre, sa platesti mai mult extractia, exploatarea, rafinare, transportul si tot, nu neaparat resursa in sine care ne aparatine la toti asa cum scrie in constitutie, e bun public.

Si asa daca statu are totul de la extractie la distributie, nu-si mai pun altii alte adaosuri si prostii.
Si aia e. Nu scoti la licitatie bunul comun, ce dracu.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Cred ca ce s-a putut face mai rau s-a facut, si nici sa se faca mai bine vad ca nu se face. Cred ca pur si simplu nu se doreste. Macar de ar fi marit salariiul minim pe economie mai mult sa avem cu ce sa acoperim preturile astea care tot cresc. Cateodata ma gandesc, ca raul s-a facut intentionat or din prostie. Au crezut majoritatea ca daca nu mai este psdul la guvernare, vin astia din usr si pnl si ne baga in timpurile cele mai fericite si vad ca ne-au bagat mai rau in cct. Ma uit si la biletele de STB ca si pe alea le-au facut 3 lei. E clar ca mai bine pentru noi nu se doreste.
Mergea acum un protest din ala ca pe 10 august 2018, dar vad ca indignarea nu prea mai Ii aprinde pe romani asa...
Si ma enerveaza ca nici inflencerii asta din spatiul public nu ridica vocea impotriva lor cum faceau pe timpul PSDului

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu s-a facut nimic din prostie, ci cu buna stiinta. S-a facut tot ca sa faca unii buzunarele si mai mari decat le aveau, asta e clar.

Cum poate sa spere ca usr si pnl face bine cand insusi prin doctrina tot ce e de dreapta nu e pentru omul de rand?! Nu are cum sa fie bine cu cineva de dreapta.
Macar PSD avea un 5 % si socialism, astialaltii n-au deloc. De ex daca era PSD nu-ti scumpea gazu si curentul.

Pai ce n-ai inteles? 10 august a fost aranjat de pnl si altii ca sa dea jos PSD, ii incomoda dragnea ca a marit sal minim si ii obliga pe smecheri sa dea mai multi bani, ii incomoda pe UE ca nu vroia dragnea sa mai faca ca ei.
De aia acum nu zice nimeni nimic.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Auzi ceva. Eu nu cred ca are treaba musai cu doctrinele : dreapta,stanga, jos sau sus. Uite, Orban al Ungariei de care zisesi, ce, nu e conservator de dreapta? Si zici ca unguri o duc mai bine la resurse decat noi.

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Faci doua greseli, GRAVE
2. Gigi si ailalti sunt in concurenta... REALA, unul dintre foarte putinele lucruri bune din tara asta
pe astia de la energie, NU II VAD (in concurenta), DELOC

si te buseste destul de tare, sa mergi intr-o tara ca Austria si pentru 18mbps sa se plateasca 125euro pe luna, sau la telefonie 15eu cel mai amarat abonament 15eu... "un nimic", iar eu dau 2eu cu tot cu tva, iar la 5eu e total nelimitat, deci la ei concurenta e o teapa si la telefonie/internet

1. FOARTE GRAV, un om poate trai binemerci fara telefon, insa fara energie, saracia din tara asta v-a deveni CRANCENA, daca toti cei care nu au salarii destul de mari vor sta in frig, intuneric, etc.

insa, hai sa raspund la intrebare, e simplu, interesele HOTILOR de la guvernare au fost CA DE OBICEI, mult mai importante, decat saracia romanilor, lasa sa AJUNGEM NENOROCIT DE SARACI, decat ei sa nu se mai imbogateasca putin, doar putin angry

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

2. Uita-te la preturi. Sint diferente si de la simplu la dublu. Daca asta nu e concurenta...
In strainatate iti dai seama ca sunt cu totul alte salarii/costuri, nu?
1. Buba nu sunt aia de la guvernare, ci cei DIN SPATELE lor. NU ca astia din fata ar fi monumente de cinste si corectitudine...

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Buba e ca aia de la guvernare sunt oamenii alora din spatele lor, adica sunt TOTI HOTI crying

sunt putin curios, in momentul asta, din cauza costurilor, or sa dispara afaceri, chiar mari, si oamenii au luat din economii ca sa plateasca facturile, iar asta v-a tine doar o perioada, dupa aia chiar o sa fie groasa... RAU

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Vezi Venezuela...

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vrei sa spui "vezi cu OROARE Venezuela", da, ai dreptate crying

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Da. Cu oroare. Comunism. Au tot dat fara acoperire cand aveau de unde, in loc sa investeasca. Vezi si la noi mizeria asta cu umflatul salariului minim, dezmatul de la bugetari, o lipsa absoluta de predictibilitate fiscala...

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

El e cam o exceptie Orban, in general tot ce e de dreapta nu tine cu oamenii de rand, are treaba cu doctrina, ca aia e baza partidului, gandirea lui.
Si asta istoria si realitatea ti-o zice daca verifici, dreapta este pentru smecheri. Uite in SUA, statul reprezinta interesele maharilor, companiilor, nu al oamenilor de rand. N-ai bani nu inveti, n-ai bani nu te tratezi.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Pai si ei au incercat chestii sociale gen public school support, obama medical care etc, dar nu a mers prea ok. Si Biden e de stanga, ca e democrat. SUA nu prea sunt exemplu bun aici.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pai la nemti cum a mers?! Daca s-a vrut, a mers, platim toti in functie de venit asig medicala, dar beneficiem toti in mod egal de full services la o adica.
N-au vrut sua, da-i naiba.

De ce n-au facut un spital de stat de ex?! Ca 800 de miliarde au pe an sa dea pe arme de pomana, deci pot face niste spitale de stat de la A la Z cu tot ce-i trebuie platite din taxe, impozite si asig medicale, si gata treaba, daca tot vrei sa faci ceva.
Dar daca doar te faci ca vrei sa faci ceva, atunci e altceva.

| Dragosdoar explică (pentru Brizbriz):

Frate,eu sper ca totusi se opresc scumpirile la un nivel, nici chiar asa sa continue.

| Brizbriz a răspuns (pentru Dragosdoar):

Sa speram, cand oamenii ajung sa isi foloseasca economiile ca sa treaca de la o luna la alta, e grav

| doctorandus a răspuns (pentru Dragosdoar):

Biden în România ar fi considerat politician de dreapta.

| Mosotti a răspuns:

Nu, era vorba de america nu de Romania, Dragosdoar a zis de SUA ca acolo n-a mers faza cu sistemul medical sa fie accesibil oricui.

| Mosotti a răspuns:

Dar ai uitat sa zici ca de aia oricine vine la putere e tot aia, pentru ca sistemul politic permite asta, ca sa scapam, trebuie sa cerem schimbare de sistem, si abia atunci va fi bine, pentru ca in acel sistem nu se va mai putea face ce se face acum.

Eu inteleg f bine si am mai zis asta de mai multe ori, si am zis si ce sistem trebuie, astialalti nu pricep care voteaza la infinit mafiotii prin rotatie.

| Mosotti a răspuns:

Nu, populatia nu va cere nimic pentru ca nu stie ce sa ceara, trebuie sa ceara ea ce sistem sa se puna, nu sa faca referendum, cine sa faca? Aia care n-au interes sa se schimbe sistemul?

Sa impunem asa sistem:
1 - Sa nu mai existe bani privati in politica, ca apoi politicienii sa nu mai serveasca diverselor grupuri de interese care i-au finantat, sa fie doar bani publici ca sa serveasca poporului si atat.

2 - Sa desemnam noi candidatii, nu sa alegi din mafiotii care iti pun ei pe lista, de ex vin 10 insi care vor functia, aia, nu conteaza cine sunt, vin cu programul lor, se analizeaza si punem pe unul din ei.

3- Verificati des, daca nu-si fac treaba, jos cu ei, sa faca si parnaie si sa dea salariile luate degeaba inapoi.

Si in acest sistem nu are cum sa nu fie bine oricine vine, ca daca ala care vrea sa vina nu e capabil, nu va mai vrea el sa vina sa nu pateasca ce am zis daca nu-si face treaba.

Cam asta e, poporul sa ceara in forta schimbarea constitutiei si sa se implementeze asta, asta e unica solutie, altfel nu are cum fi bine.

| Mosotti a răspuns:

Nu am zis fara partide, insa sa faca treaba in sistemul care eu l-am spus. Doar ca partidele alea sa fie finantate de stat adica de oameni, si ei sa serveasca oamenilor, nu altor privati.
Dar daca lumea e desteapta si cere ce zic eu, nu-i mai va vraji nimeni la TV ca nu e bine asa.

Da, sa punem noi pe unul care are cap si prezinta ceva garantii ca se pricepe, studii, proiect, program, etc.
Si asa cum am zis, cand stie sistemul, nu va veni un hot sau incapabil, ca stie ce pateste, vor veni pe bune oameni destepti care sa poata face treaba.
Sa faca partid sau ce vrea el, doar sa faca treaba buna si nimic mai mult.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Pai exista oameni politici patrioti cu idei foarte bune si pentru omul de rand, dar romanii nu prea sunt interesati de ei.

| Mosotti a răspuns:

Pai de aia am zis ca oamenii de rand sa ceara in forta sistemul meu, tocmai sa nu mai aiba oligarhii, companiile si altii ce face.
Si dupa aia ar fi bine.

| Mosotti a răspuns:

Aia cu Kaufland platesc aia 10 % impozit cota unica, adica un rahat.
S-a pus cota unica ca ca se imbogateasca aia mari cu firme si corporatii din afara, UE ne-a impus asa, ce naiba, astea se stiu.

Nici o tara UE nu are cota unica, doar noi ca prostii avem asa ceva, ca sa nu ai bani la buget.

Si pana lumea nu se desteapta sa faca ce am zis eu, nu le va fi mai bine, nu exista alta cale.

| Mosotti a răspuns:

Daca milioane de oameni sar in sus si cer schimbarea mea in forta sa fie implementata, n-are cine sa te mai aresteze si sa te mai bata, e una cand iese un grup mai mic de oameni si alta mai toata tara, cand iese toata tara, statul pierde controlul si va trebui sa se supuna cerintelor oamenilor, deci nu mai merge politia, fortele speciale, jandarmii, sa faca ceva la atatea milioane de oameni, si poate unii din politie sa se dea si ei cu oamenii, si aia e tot.
Sin in cazu asta daca declara stare de urgenta ce? Or sa ramana cativa din astia mai mari contra la milioane de oameni.

Si dupa aia se va implementa sistemul asta, si va fi okey apoi.
Dar fara asta nu ai nici o sansa sa schimbi ceva in bine.
Nici acum nu-i tarziu, nu doar acu 15 ani, si acum s-ar putea schimba sistemul in forta, doar sa se vrea si sa se stie ce sa se ceara.
Si dupa ce asta se rezolva, nu vor mai domina corporatiile si alte bazaconii din astea.

Gorbaciov era omul SUA, a colaborat la destramarea URSS, asta clar, se stie.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Pai ce sistem propui tu? Hai sa te vad?

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Or exista oameni buni cu idei bune dar aia nu-s lasati sa ajunga sus pe listele de vot, au ceilalti grija de asta.

Eu propun asa:

1 - Sa desemnam noi candidatii, alegem dintre 10 insi care vin cu programul lor, il explica ce si cum vrea sa faca, nu sa-mi puna un partid mafiotii lor pe liste si eu sa ale din aia.

2 - Sa nu mai existe bani privati in politica ca sa nu mai serveasca unor smecheri care platesc, sa serveasca poporului adica totu sa fie facut din banii poporului.

3 - Controlati des, cum nu au facut nimic sau nu au inceput nimic, dati afara, puscarie si sa dea salariile luate degeaba inapoi.

Si sa vezi tu ce bine va fi asa.

| foxsilver a răspuns (pentru Mosotti):

In ultimii doi ani m-am gandit si eu la desemnarea candidatilor de catre popor; asta la punctul 1.
Pentru punctele 2 si 3 ar trebui mai intai sa se dea legi care sa permita sa se intample astfel de lucruri.
P.S. M-am bucurat, chiar foarte mult, sa vad dialogul dintre tine si Snakeyes, in sensul in care sunt putini useri ce cauta solutii posibile pentru o viata mai buna in tara.

| Mosotti a răspuns (pentru foxsilver):

Pai punctele 2 si 3 vor fi automat indeplinite, ca daca lumea cere in forta sistemul care l-am zis eu, sistemul automat include si aceste legi care permit chestiile 2 si 3, si va fi bine.

Userii vor viata buna dar nu stiu ce sa faca pentru asta, aici e aici, nu stiu pe ce lume traiesc din punct de vedere politic.
Pai daca ei n-au inteles o chestie de baza si anume ca doctrina de dreapta prin definitie nu e pentru omul de rand, e pentru bogati, companii, firme, si cand votezi dreapta, e clar ca nu poate fi o viata mai buna daca esti om de rand.
Si asta o arata istoria chiar la noi.

Iar in sistemul meu ar fi o dreapta combinata cu stanga si va fi foarte bine pentru omul de rand.
Dreapta in sens nu sa muncesti tu pentru altul sa-l imbogatesti, ci sa muncim noi pentru noi, ori ai o firma de familie, ori faci asociatie, muncim toti, impartim toti profitul ca doar toti am contribuit la acel profit, chiar daca pui tu mai mult, eu mai putin, la sfarsit ne luam investitia, plus din profit.

Deci se poate mai bine!
Si se vede ca majoritatea nu stiu pe ce lume traiesc politic, ca tot voteaza, daca ar fi inteles, n-ar mai fi votat, si ar fi iesit in strada sa ceara ce zic eu.

| Mosotti a răspuns:

Rusia e desteapta, nu varea sa fie presul la SUA si la UE, bravo ei.
Cam da, si daca se schimba sistemul acum, trebuie data datoria, dar dupa aia sa construim noi industria noastra, sa nu mai depindem de alte companii.

Ce zic eu trebuia cerut in 1990 direct, acu poate fi putin cam tarziu, dar nu se stie.

| Iote a răspuns:

Lacomia!
Liberalizare, inseamna ca le-a dat mana libera sa faca ce vor. Teoria spune ca pot fi si reduceri. In realitate insa, iata ce patim.

| foxsilver a răspuns:

A produs o adevarata catastrofa. A generat o a nu stiu cata criza in tara; dupa criza fortei de munca, pandemie- ce a dus si asta la o criza economica, au dat aceasta lege cretina.
Doar un prost cu ganduri criminale a putut face asta.
Dar asa se intampla cand tara e condusa de niste santajabili.

| goguPatent a răspuns:

Tu esti tampit cu sacul. Nu cu portia. Cu sacul.

British American Tabacco? Ai auzit vreodata de ei? E o multinationala care a contribuit la bugetul de stat cu 2 miliarde de euro anul trecut...

Stii de unde vin 40%? 40 fuckin % di banii de la buget? Din taxele de la multinationale.

Cate cacaturi poti debita pe gura?
Eu refuz ca cred ca sunt oameni asa prosti de buna voie...

| Brizbriz a răspuns (pentru goguPatent):

"Eu refuz ca cred ca sunt oameni asa prosti de buna voie..."
nuuuuuuuuuuuuuuu, nu sunt "asa de prosti" sunt MUUUUULT MAI PROSTI

cum era aia "if Mircosoft will sheet in a box, ppl will still buy it"

| Dragosdoar explică:

Pai si daca n-ai mai fost la vot ti se pare ca ai facut mai bine? Multi procedeaza ca tine si tara tot pe mana partidelor toxice cade. Sunt partide cu initiative foarte bune, nu sunt cunoscute pentru ca sunt mici, numai ca In mintea voastra toate suna una cu pamantul.
Nu mai absentati la vot ca nu seschimba nimic sa stii.

| PRaPRa a răspuns:

Impozite si taxe.
Statul este producatorul nr 1 de energie electrica din tara cu o capacitate de aproape 100% si un pret infim pe kw/h.
Pe scurt statul Roman produce energia electrica extrem de ieftina si cu costuri aproape inexistente de aici si problema.

Statul nu se alege cu nimic daca tie iti da kw/h cu un banut. Si atunci a dat mana libera la toti oamenii din mijloc care ti-o vand tie/mie cu suprapret, pret pe care statul il taxeaza aferent.

Samsaru cu firma de apartament face avere si statu primeste taxele...win-win pentru ei... pierdere pentru noi.

| Andromeda2022 a răspuns:

Maia sandu vinovata

| Andromeda2022 a răspuns:

Nu stiu

| vaneznegricusulita a răspuns:

Mineaza cristi bitcoi