| anonim_4396 a întrebat:

Locuiesc la parter si am o pisica, pisica mea se uita mereu pe geam si poate fi vazuta din gradina blocului sau de pe strada. De la o vreme vecinii din scara de alaturi, ies afara cu copiii lor, doua fetite mici de vreo 8 ani si 10 ani. Au inceput sa arunce cu pietre si diverse obiecte in termopan sa impresioneze pisica. Cand am vorbit cu parintii copiilor mi-au zis sub forma de amenintare : "Sunt copii si trebuie sa ii intelegi si ce daca arunca, care e problema?". Intrebarea mea este daca pot chema politia si sa le spun exact ce se-ntampla, politia va rezolva ceva?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Politia se poate chema NUMAI daca, ai cum sa dovedesti o fapta asa de minora, iar singura solutie e o camera de supraveghere omologata, din pacate in practica nu stiu ce e aia, in afara de o firma care are licenta sa instaleze camere de supraveghere omologate

DIN PACATE, pana nu iti spar geamul sau macar murdaresc (vandalism) muilitia din rrrrominica NU va face nimic, SUNT LENESI NEVOIE MARE si daca pot sa TE MINTA IN FATA CA "NU POT FACE NIMIC", O VOR FACE
asa ca iti trebuie si avocat care sa stie cum sa scrie plangerea penala SI MAI ALES, SA TE CONVINGA, CA FARA NR DE INREGISTRARE, ORICE PLANGERE LA POLITIE **E IGNORATA**

STIU DIN PROPRIE EXPERIENTA TOATE ASTEA crying

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliția se sesizează la o infracțiune înfăptuită, de exemplu dacă au spart geamul. Să îi educe pe părinții care ți-au răspuns așa, nu se bagă. Astfel, poliția nu va rezolva nimic, că nu are ce rezolva, din domeniul ei.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Poti chema politia, gandeste-te ca daca arunca cu pietre si sparge geamul iar tu sau cineva sau pisica esti aproape de geam cand se sparge geamul coburile pot sari si te poti taia urat de tot