| anonim_4396 a întrebat:

Lolicon-urile sunt ilegale în Romania?

13 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Atata timp cat sunt desene animate sunt legale.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Nu bag mana in foc ca sunt legale, desi eu nu cunosc niciun act normativ care sa le interzica. Oricum gasesti desene animate transformate in filme p0rno pe internet foarte usor, deci ma indoiesc ca aceste "loliconuri" ar fi ilegale.
Ai putea sa imi explici in detaliu la ce se refera?

| ASDW4LIFE a răspuns:

Pai da si nu, nu scrie nicaier(cel mai probabil) in vreo lege ca un eveniment ca un Lolicon e ilegal dar e posibil sa se incadreze in pedofilie(daca ne referim la Loli ca acele momente in care se incadreaza perfect la FBI OPEN UP!), asta e foarte subiectiva, deoarece sunt anime-uri dar uni se gandesc ca ar putea stimula dorinta de pedofilie si ar putea sa o incadreze, e complicat.

| aXy99 a răspuns (pentru ASDW4LIFE):

In constitutie? laughing
De ce ar scrie in legea fundamentala asa ceva?

| mirceakitsune a răspuns:

Si da si nu

| Wr3nch a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

(4) Prin materiale pornografice cu minori se înțelege orice material care prezintă un minor având un comportament sexual explicit sau care, deși nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiam de acest articol.

Dar se pune accentul pe "simuleaza, in mod credibil, un minor". Cum arata un minor? laughing
Care e diferenta intre o fata de 17 si una de 18 ani? Sunt persoane de 15-16 care arata de 18 si invers...de 18-20 care arata de 15-16. E greu sa faci astfel de diferente daca nu este evident. Sa nu mai zic de faptul ca n-o sa afle nimeni ca se uita nu stiu cine la hentaiuri de genul lolicon. Sau daca afla, n-o sa-i faca dosar penal. Si pirateria e ilegala si zi-mi si mie cine nu a piratat macar un film sau episod din serial, daca nu chiar joc sau licenta windows/office laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Eu am certitudinea că dacă codul nostru penal și codul de procedură penală ar ajunge în ansamblu pe masa CCR jumătate din el ar fi neconstituțional pentru motive de ambiguitate și lipsă de logică, avem deja precedente...dar lucrăm cu ce avem.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Credibil, adica sa para ca e o persoana reala, filmata, nu desenata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Scrie asta?
cum am spus, codurile noastre suferă foarte mult de ambiguitate.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi cam asta înseamnă "credibil": să crezi că e aievea.

Răspuns utilizator avertizat