| Girly97 a întrebat:

Lucrând în domeniul întreținerii corporale și al promovării sănătății, mi-a venit idea să ofer viitorilor mei angajați zile de concediu de odihnă în plus față de cele 21 zile dacă sunt nefumători sau renunță la fumat. Nu luați asta ca pe o obligație dar consider că salariații nefumători lucrează mai mult decât cei nefumători.
Este vreo lege care îmi interzice să acord zile de concediu de odihnă suplimentare?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu exista o lege care sa plafoneze numărul maxim de zile ce poate fi acordat unui salariat.

Fiecare angajator oferă de obicei numărul minim, și în funcție de condițiile de munca, unii mai adaugă 3-4 zile. La alții se stabilește ca numărul de zile creste doar în funcție de vechime.

Ciudata inițiativa, oricum.
Dar e întotdeauna binevenit sa fii de partea angajaților și a clienților, prin ei te ridici.
Am mai întâlnit cândva o vânzătoare la fel- ma duc sa cer 12 coli de celofan și ma întreabă pentru ce vreau. Ii răspund, și mi zice: da uite, mergeți acolo vizavi la buticul acela, ca au din ala bun, al nostru nu-i de nici o treaba, nu îl poți mula pe gura borcanului. laughing

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Problema e ca vei fi data în judecata probabil pentru discriminare. laughing
Mult succes oricum, ideea îmi place maxim!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, exista doar prevederile privind concediul minim din Codul muncii, respectiv regula generala privind concediul - 20 zile lucratoare si cel putin 3 zile suplimentare pentru anumite categorii de salariati.
Angajatorul si angajatul pot stabili un numar mai mare de zile de concediu, nici o prevedere legala nu interzice aceasta, urmand ca numarul de zile de concediu sa fie inscris in contractul individual de munca.

| Simpatic a răspuns:

Si mie imi place ideea ta, dar cand ai devenit tu antreprenoare sau administrator de societate? vorbeai ipotetic este?

| Girly97 explică (pentru Simpatic):

As dori pe viitor sa imi infiintez propria firma.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, dar cred ca e discriminatoriu sa le acorzi doar daca renunta la fumat. O sa duca la invidie intre angajati si alte probleme.