| ioana2005 a întrebat:

Lucrez cu carte de munca din luna noiembrie 2008. Pana in data de 12.02.2010, am lucrat la o firma, iar din data de 15.02.2010 m-am angajat la alta firma.In 26 .12.2010 am nascut, iar acum sunt in concediu de maternitate.Completand adeverintele pentru dosarul de indemnizatie de crestere a copilului am observat ca cei de la ultima firma la care am fost angajata mi-au facut contract doar din 17.03.2010. In acest caz o sa primesc indemnizatie sau nu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa primesti, deoarece beneficiezi de prevederile Normelor metodologice de aplicare a OUG nr.148/2005(se aplica acestea deoarece nasterea a fost inainte de 1.01. 2011), aprobate prin HG nr. 1025/2006, art.4, alin.3-5.
Potrivit acestora in calculul celor 12 luni(perioada in care s-au realizat venituri anterior nasterii copilului prevazuta de OUG 148/2005) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe veni(alin.3). Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna(alin.4). Prin exceptie se accepta ca o singura data fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin.4(alin.5).
Tu ai lucrat cel putin jumatate din luna in luna februarie 2010 si mai putin de jumatate de luna in martie 2010, astfel ca si aceste luni intra in perioada de 12 luni, conform prevederilor aratate mai sus. Succes si numai bine!

| cuore a răspuns:

Eu stiam ca nu ai voie sa ai intrerupere nici o zi in ultimul an lucrat, din ce zici tu intre 12 febr si 15 ai descoperire.eu stiu cazuri care pentru o zi descoperita nu au primit indemnizatie.nu cred ca primesti.

| annaliana a răspuns:

Si eu stiam ca 1an trebuie sa lucrezi fara intrerupere.S-ar putea sa nu iei.Dar iti da 200 ron alocatia copilului.Dar nu ai contractul de angajare de la ultima firma? Poate poti face vreo reclamatie, ceva, sa-ti treaca si perioada pe care ai lucrat-o si nu ti-au trecut-o.

| nevermint a răspuns:

Primesti fara nici o problema. 17.03. 2010 este data de iregistrare a cartii de munca.