| Sorin888 a întrebat:

Lucreza unu la un contract part time si a semnat declaratie pe proprie raspundere ca lucreaza si in alta parte 4 ore dar nu lucreaza, plateste taxe doar pe 4 ore la acel lucrator, ce pateste acel prieten?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pentru ce a dat acea declaratie.
Daca a dat-o pentru a obtine ceva, de ex. un credit bancar, atunci poate fi acuzat de fals in declaratii si condamnat penal.

| Sorin888 explică (pentru Ioandelasal):

Lucreza meserias pe santier la contract de patru ore si a semnat o declaratie pe propie raspunde ca lucreza 4 ore si in alta parte

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sorin888):

Deci spui ca a dat declaratia la locul de munca, probabil pentru a nu lucra cu norma intreaga ci numai 4 ore.
In acest caz nu are relevanta declaratia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adică tu esti ăla, ca altfel de ce ti ar păsa ce fac altii, este fix treaba lor nu trebuie sa te roadă grija ce face prietenul, dar daca este vorba de tine atunci este alta problemă, daca minti in declaratii oficiale faci inchisoare.

| Sorin888 explică:

Nu ca lucreza si in alta parte part time

| Sorin888 explică:

In primul rand nu sunt eu si m-a intrebat pe mine daca e bine ce a senat cand s-a angajat pe santier in constructii ca e platit la zi