| Ichigo a întrebat:

M-am luat la cearta cu unu si vreau sa stiu cine are dreptate. Este sau nu infractiune sa atingi masina cuiva? Atins gen nu lovita, efectiv sa o atingi, cu degetul.

7 răspunsuri:
| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Nu este infracțiune.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate era omul băut, si in acest caz las o baltă nu ai cu cine vorbi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din punct de vedere legal nu este nici o prevedere despre atingere. Este vorba doar de lovire, distrugere. Din punct de vedere moral, insa, nu poti sa te atingi de lucrul cuiva.

| gemeni6226 a răspuns:

Cum sa fie infractiune ca o atingi.Asta e culmea.Si daca ar fi parcat in loc strimt si eu trebuie sa trec pe linga si o ating.Infractiune e sa o lovesti sau sa o distrugi(sa zicem tragi peste vopseaua masinii cu cutitul sau orice obiect taios).

| Simpatic a răspuns:

Nu e nici macar contraventie dapai infractiune, cum sa existe cineva care sa argumenteze ca acest lucru este infractiune? ala nu este stabil psihic si nu are nicio cunostinta cu si despre viata.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu, nu este o infracțiune atat timp cat nu o zgarii sau cine stie ce dar oricum nu mi se pare normal sa atingi lucrul cuiva.

| antimulte a răspuns:

Atata vreme cat nu ii produci nicio dauna, nu se poate considera nimic. Dauna nu inseamna praful sau mizeria stearsa de pe ea... ca la atingere mai mult de atat nu poti sa ii provoci.
In caz ca se produc daune de indoire sau zgariere... masina e totusi proprietate privata, si se schimba treaba.