| CatalinJianu a întrebat:

M-au prins azi controlorii, aveam cartela de abonament cu 2 lei pe ea si nu m-au lasat sa validez. M-am dat jos si cica are informatiile in baza de date am luat cartela inapoi si am plecat cica imi vine 150 lei amenda acasa. Vine sau e la misto ca sa ia ei un ban. Am 15 ani.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa te amendeze si sa-ti trimita procesul-verbal de contraventie acasa, asteapta pana il primesti si abia apoi va trebui sa platesti ori sa faci plangere contraventionala, daca te-au sanctionat pe nedrept.

| CatalinJianu explică (pentru Ioandelasal):

Pai eram cam pe la marginea bucurestiului, daca stii militari la outlet si incurcasem autobuzul pe la capat, nu mi-am mai dat seama sa validez si cand i-am vazut le-am dat cartela sa valideze ei, da au vazut ca e nevalidat si au inceput cu d-alea de suprataxa. Le-am zis ca am bani pe ea, gen ma vazusera de la inceput si au bagat d-alea ca ai bani la tine hai plateste. Cica nu aveam intentie de validare, dupa le-am zis ca trebuiau sa-mi zica sa validez. M-au dat jos si cica o sa-mi vina acasa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CatalinJianu):

Atunci asteapta sa primesti p.-v.c. si instiintarea de plata.
Poate nu te amendeaza, se poate sa spuna ca ti-a dat un avertisment sau sa nu pomeneasca de tine.

| CatalinJianu explică (pentru Ioandelasal):

Doamne ajuta, ca oricum nu prea ma vad vinovat. Adica cineva care nu avea nimic la el ( abonament sau cartela ) a coborat nebagandu-i in seama.

| minrest a răspuns (pentru CatalinJianu):

Ai obligatia legala sa validezi fara sa ti se spuna, cand urci in masina, si nu ai dreptul sa validezi dupa ce te intreaba controlul. De altfel nici nu ai cum, ca opresc aparatele. Tu nu vroiai sa platesti, credeai ca esti acoperit cu aia doi lei. Daca ti-a luat datele, iti vine amenda acasa.

| minrest a răspuns (pentru CatalinJianu):

Interesant ca nu te te vezi vinovat, transportul public presupune masini, drumuri, soferi, combustibil, din care tu nu vrei sa platesti nimic.