| rebbebe a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie delicata: am vandut o masina, cu contract de vanzare-cumparare (facut de mana). Dupa ce am vandut-o, dupa un timp, respectivul cumparator, mi-a dat actele masinii inapoi, ca sa pot radia masina. Insa, fara sa mentioneze, dansul a dezmembrat masina, inainte sa imi dea actele inapoi. Am fost la notar, unde am facut un act cum ca, declar pe propria raspundere, ca masina am vandut-o. Am fost apoi la primarie, insa nu imi este acceptat acest act, pe motiv ca, acel contract de vanzare-cumparare, nu este valid, fiindca e "de mana" facut. Ce pot face in aceasta situatie, cui ma pot adresa? Intre timp, persoana careia i-am vandut masina, a decedat. De cativa ani incerc sa radiez masina, si tot nu reusesc. Doar actele masinii le am si acel contract de vanzare-cumpare. Nu am numerele masinii sau altceva. Am aflat faptul ca masina a fost dezmembrata, doar dupa ce aceasta a fost dezmembrata, si dupa ce acea persoana a murit. Cui ma pot adresa, pentru a-mi solutiona aceasta problema? Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca obtii dovada de dezmembrare de la familia celui in cauza o poti radia.
Daca nu o obtii atunci mai ramane doar o actiune in constatare a vanzarii, depusa la judecatorie.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Pai nu ai cumva martori care au fost de fata cand ati facut acel act de mana. Nu te pot ajuta ei?

| eduard1 a răspuns:

Lasă contractul că nu e valabil. Nu te mai crampona de el.
Ocupă-te de redierea maşinii ca şi cum ar fi a ta.