| anonim_4396 a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie destul de complicata. As dori sa bag divortul, dar sotul nu are nici un interes in a se mobiliza. El este brasovean, dar locuieste in Sibiu de mai bine de 10 ani. Din mai multe motive am decis sa ma mut in Brasov si sa incep de la inceput fara el. Am discutat de divort prin acord, dar domnul pare sa nu fie interesat sa rezolvam problema cat mai repede mai ales ca am inteles ca dureaza cel putin o luna pana la semnarea actelor finale. El ar trebui sa vina in Brasov deoarece aici am avut starea civila si totusi se pare ii este lene sa faca un drum.

As putea sa bag divortul fara ca el sa fie aici sau cumva sa il fortez sa se mobilizeze? Si daca stiti cumva si cat m-ar costa toata distractia?

Tin sa mentionez ca nu avem copii si cu partajul ne-am descurcat si singuri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrea sa divorteze prin comun acord, la starea civila sau la notar, atunci poti sa introduci singura cererea de divort la judecatorie, taxa judiciara de timbru este de 200 lei.
Sotul va fi citat si poate sa-si dea acordul la primul termen.

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Nu e cred ca e lenea asa de mare sa nu faca un drum, vorbim de indiferenta nu de lene.
Poti sa bagi, dar va trebui sa semneze si el.
Poate sa fie pe cale judecatoreasca sau prin acord.
E mai simplu prin acord.
Unu dintre voi depune cererea, altu o accepta.
Si nu ai cum sa-l fortezi.
Astea find supuse, priveste si partea buna.
Nu aveti copii care sa va lege si sa complice mai mult lucrurile.
O zi buna!

| Agnieszka a răspuns (pentru ROB3RT89):

Si el este de acord sa divortam, doar ca nu are el chef sa vina sa o rezolvam.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Agnieszka):

Cum spuneam si mai sus, e indiferent.
La un momendat va fi nevoit sa rezolve problema, poti sa stai linistita in privinta asta.
Pe cale amiabila e cel mai ok, apoi fiecare isi vede linistit de viata lui!

| lizemm a răspuns:

Eu spun sa iei legatura cu un avocat.el iti poate oferi toate aceste informatii. imi pare sincer rau in situatia in care te afli. succes