| Mosotti a întrebat:

Ma gandesc eu pentru cine ar vota USR adica Ciolos, ce a facut acest om bun ca sa fie votat?
A stat 1 an si 4 luni pana la alegeri, a dat ministri jos, a pus pe ai lui cica apolitici care n-au facut nimic, si atat, cum sa faca bine asta?

Macar Ponta a zis ca are 5 obiective, restul n-au zis nimic ce ar face. Nu zic ca si asta e mare lucru de el, insa macar e cu o secunda mai okey.

Cica USR partid nou, oameni noi, pai ce, Basescu n-a fost nou? Si ce draci a facut? A facut tara praf, a vandut tot ce e strategic. Boc n-a fost bou ca prim ministru? Si ce a facut? Nimic.
USR e un fel de PNL 2 care tot cu bogatii tin, in parlament tot cu PNL au votat.

46 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si aurul are unu care se da tare in parcare, daca RO era luata de americani cand s-a terminat al 2a razboi mondial poate era diferita situatia. Vezi, Vlad tepes a fost tradat, stefan cel mare la fel, mihai viteazul si ion antonescu la fel, tara noastra e plina de tradatori. Daca mergem cu un ak47 pe drum in timp ce ne-ar injura altii apoi impuscati toti ar stii de frica. Cum e in rusia arme in public la comanda.

| Mosotti explică (pentru mgtow):

Daca Romania era luata de americani de dupa al doilea razboi, ne luau de atunci toate resursele si ce aveam strategic si eram sclavii lor de atunci. Macar ceilalti nu au facut asta.
Ca ceausescu a fost idiot si ne-a adus in foame si frig, asta este altceva, era un socialism prost aplicat, dar unul bine aplicat dadea oamenilor de rand o viata mult mai buna decat in capitalismul inde doar banul e singura valoare.
Nu ne-ar fi lasat sa ne dezvoltam, nici SUA si nici UE, caci nu aveau chef sa le facem concurenta economica. Am fi fost sugatori inca de atunci, deci nu-ti inchipui ca era mai bine cum e la ei.

De ex in 1965 cand a venit ceausescu lumea o ducea bine, erau salarii bune, se gaseau de toate peste tot, deja Dej facuse blocuri la pret decent pentru oameni, nu ca acum ca acelasi ap care e si de 45 ani, costa de patru cinci ori mai mult raportat la acelasi salariu, si prost facute, si pereti subtiri, si bloc langa bloc la 3 m.

De ex in 1977 la un venit de 3000 lei, dadeai o rata de 300 lei, pe un ap de 3 camere cam la o statie de metrou de centru si bloc nou, costa cam 115000 lei.
Acuma cam la acelasi sal, dai pe acelasi ap care e si de 45 ani, 500000 lei! Pai?
E doar un exemplu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Era culmea sa faca ceva intr-un an un guvern de tranzitie fara majoritate in parlament. Da e ok, unui socialist inrait care asteapta pomana de la stat e greu sa il multumeasca o doctrina liberala.

| Dragosdoar a răspuns (pentru suntserios):

Daca tot arunci cu jigniri poate îmi zici si mie ce a facut PNL ca sa ne îmbunatateasca traiul înafara de faptul ca a pus politia sa ne dea amenzi si sa ne faca dosare penale pentru ca nu "contribuim" la controlul pandemiei

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

In primul rand nu vorbeam de guvernul PNL, fii pe subiect.

In al doilea rand chiar daca vorbeam despre el e prea obositor in momentul asta pentru mine sa intru in polemica cu cineva care a inceput cu "a pus politia sa ne dea amenzi si sa ne faca dosare penale pentru ca nu "contribuim" la controlul pandemiei".

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Cand esti sus si ai un program vad ca ai inceput ceva chiar daca n-ai terminat, asa ca nu tine vrajeala.
De ex daca promiti autostrazi, dupa 1, 4 ani vad ca le-ai inceput! Si e okey, dar daca n-ai inceput nimic, e clar, zic ca exemplu.

Socialismul nu e pomana de la stat, ai o conceptie eronata. Lumea munceste si in socialism ca si in capitalism, ce, in fabrici si uzine nu se munceste?! Ca nu poti produce fara munca.
Lasa functionarii care freaca duda, ca asa e si in Germania. Chiar eram la oficiul de munca si ma intrebasera aia ce vreau sa muncesc si le-am zis "asa ca dvs", a ras aia putin, adica nu faceau mai nimic.
Erau locuri de munca si ei nici nu puneau in legatura ca lumea somerii cu locurile de munca.

Ce sa multumeasca liberalismul? Ca e doar pentru bogatasi? Impozite plafonate pentru bogati, si multe altele.
Uite ce am vb cu Dumitrescu sa vezi acolo ce am zis, incearca el sa ma intoarca dar nu merge, am descris exact ce si cum cu fapte.

https://www.tpu.ro/......ina-3.html

I-am zis exact ce se ascunde in spatele vorbelor lui si ale pnl-ului.
Asa ca aia e.

Dar nu vb de asta, ca PSD nu este socialist, e tot de dreapta.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Am avut de 100 ori discutia asta cu tine.
tu vrei pomana
statul nu iti da deci nu e bun.

asta va fi rezumatul discutiei daca continuam.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Si USD si PNL e acelasi lucru, deci cand vb de PNL vb si de USR.
Nu mai, suntserios si dumitrescu au conceptii de dreapta contra oamenilor de rand, nu ai ce face, e ok asa, le respect asta dar sa nu ma intoarca pe mine, uite aici o discutie foarte limpede intre mine si dumitrescu, eu am zis pe fata ce inseamna real PNL-ul:

https://www.tpu.ro/......ina-3.html

Asa gandesc ei, ascuns ei tin cu bogatii dar o zic impachetat, de ex:

Aaa te duci la tara daca nu-ti permiti sa platesti darile casei, te lungesti cat e patura.
NU zice:
"de fapt noi facem sa fie patura mica, ca sa te facem sa nu poti sa-ti platesti darile si sa-ti luam proprietatile si tu sa te duci ca in anii 30 la tara in mizerie, ca nici acolo nu o sa-ti permiti sa platesti apa calda, caldura, curentu gazu ca-l scumpim de il zapacim, iti urcam si impozitele, si tu..clachezi, nu vrem sa facem ca in UE sa-si permita omu sa stea acolo unde e".

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Pai si USR e acelasi lucru, deci nu cont ca PNL, USR.
USR e un partid nou din cei ce n-au gasit un os de ros in PNL, si o sa vedeti asta toti, ca nu va face nimic pentru omul de rand in caz ca va iesi. Asa cum nu va face nici PNL-ul.
Evident ca nici PSD nu e pentru om, asta f clar, n-am zis ca el e.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Unde am zis e ca eu vreau pomana?! Vezi cum o intorci?
Explica si mie concret ce pomana vreau, in nici un sistem nu exista pomana, intr-un sistem bun, prin munca se face totul.

Dar e treaba statului sa urce niv de trai! Nu a mea, ca eu muncesc ca si neamtul si produc la fel sa zicem, mai mult n-am ce face.
Si bunica lucra la fabrica de pantofi si avea 100 dolari salariu, si neamtu, dar avea 1200, dar nu cont salariile, niv de trai era mult mai mare.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Lasa man, ca iese PNL-ul, sa vezi ce va fi, bine, si daca iesea USR tot aia era in rau.
Din ianuarie alte scumpiri s-au anuntat.

Daca vor sa faca ceva pentru oameni, vor ameninta cu impozitarea suplimentara pe cei ca vor scumpi, ca sa blocheze asta, dar nu o vor face.
Asta asa din start zic, una din chestii.

Totusi PSD mi s-a parut cu 0, 01 % mai bun ca ceilalti, nesemnificativ dar asa ii vad eu.

Maririle de salarii par aiurea, insa totusi, s-au marit salariile in Euro daca stai sa te gandesti, asa ne-am fi apropiat lento de salarii UE.
Au fost mariri in Euro, ca maririle au depasit diferenta de curs valutar.
Ca trebuia sa se asigure intai ca avem de unde banii aia, sa producem masiv, sa scoatem bani, este corect, tocmai de aia am dat doar o diferenta infima intre ei si celelalte partide, ca nu s-au gandit de unde bani pentru maririle alea.

Si in timp veneau si altii din afara sa vanda mai mult, ca avea lumea mai multi Euro, si se regla piata, cei ce au scumpit acum exagerat, dadeau faliment mai tarziu, ca cei din afara reglau automat preturile ca dadeau mai ieftin.
De aia a avut PSD la mine un infim plus, ca ideea la baza era buna.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Eu ii inteleg le suntserios si Dumitrescu, sunt de dreapta liberali in conceptii, le respect orientarea, insa sa nu zica ca e bine pentru omu de rand ca nu e, sa zica clar:
"Da, nu ne int de cei de rand, prioritate are banul, smecherii, instaritii, in rest nu", si e mai de apreciat sa zica ce se ascunde in spate, bine, pentru cine nu cunoaste doctrina, ca cine o stie, deja prin sustinerea liberalismului, e raspuns la ce am zis in ghilimele.

Ei si altii ca ei vor sa arate cat de normal e asa, nu e deloc, dar omu nu isi da seama, ia de bine fara sa gandeasca, si isi alege propriul dusman dar vede ce nu e bine, culmea, nu stie de ce, iar voteaza acelasi lucru ca tot asa, i se zice ca e normal domne.

Uite un exemplu:
"are voie fiecare sa se duca la ce liceu doreste dupa clasa 8-a", wow, aparent ff bine, nu? Libertate de alegere, tot.
Wrong, asta inseamna:
"doar cei din zone bune unde se face carte mai ca lumea se pot duce la licee mai bune, cei din alte zone unde scoala se face mai slab, nu vor putea, asa ca tot smecherii, privilegiatii au acces la educatie ca lumea, ei vor ajunge medici, arhitecti, ingineri, dar asta si vrem".

In loc de:
"Hai sa avem bani la buget, hai sa facem ca orice scoala din Romania sa aiba acelasi nivel bun de invatamant, ca orice elev sa aiba sanse egale de a ajunge la un liceu bun ca oricum toate or sa fie la fel de bune, asa ca dam sanse la toti elevii cu cap sa invete in mod egal, nu doar bogatii si instaritii ca in anii 20-30, punem admitere dura, scoatem locuri cat e nevoie si va fi f bine".
Cam asa, e idee socialista (la un socialism aplicat bine, repet, nu la ce a fost), dar asa e bine pentru omul de rand!

Sau:
"Statu nu poate domne sa faca sistem sanitar bun, trebuie privatizat tot", zice Catarama.
Aparent, aaaa buuuun, vom avea conditii bune.
Wrong, inseamna asa:
"Facem special sa nu fie statul competent, ca sa avem ocazia sa eliminam concurenta adica sist de stat, si sa ramanem noi privatii sa luam pielea de pe oameni ca in SUA".

In loc de:
"Daca venim noi, promitem ca vom face sa statul sa aiba sistem f bun de sanatate si sa fie bine pentru om cam cum e in Germania, tocmai sa nu fie ca in SUA jungla, ca daca n-ai bani mori".

Ca si aia "aaa n-ai bani de impozit si utilitati, te muti la tara in conditii de cacao, ca na atata iti permiti, e normal".
In loc de "cand venim noi, o sa facem sa aveti niv de trai pe munca voastra bun, si sa va permiteti sa platiti alea si sa stati in conditii decente acolo unde sunteti deja, ca oricum si la tara nu le aveati, ca, costau la fel de mult apa calda, caldura, si restul, nu vrem sa stati cu put in curte si sa va spalati la lighean, ca sa punem noi mana pe tot ce aveati, si sa le inchiriem sau sa facem cladiri de birouri, malls si sa castigam tot noi".

Si tot asa, cred ca ai inteles treaba.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

Ideea socialista are partile proaste, chiar foarte proaste pe alocuri, si asta doarece orice taxa/impozit>contributie, se reflecta in salariul tau,, cand se trage linie si statul incepe sa ti manace banii greu munciti de tine

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Pai si in liberalism nu-s taxe impozite?! Taranii in anii 30 plateau impozit si pe fumul ce iesea din cos, stiai?! Si nu beneficiau deloc de banii dati.

Faptu ca dai taxe si impozite rezonabile e bine, nu uita cum e in Germania, ca asa e. Ai invatamant f bun in orice scoala (nu exista scoala mai slaba sau mai buna), fara sa platesti in plus, deci ai din taxe si impozite, facultate, nu te costa ca in Anglia sau SUA, de te sparge.

Ai strazi, infrastructura, ai sistem social bun, de ex in Germania daca ai sa zic 55 ani si te-a dat afara si e f greu sa gasesti de munca, pe langa ca-ti cauta si ei de munca pe langa ca faci si tu asta, ajutorul de somaj nu expira! Iti da pana ce gasesti de munca. Bine, nu te lasa asa, trebuie aduse dovezi ca ai 4-8 CV lunare respinse (acolo primesti raspunsul chiar daca e negativ), daca iti gasesc ei, trebuie sa te duci, altfel da, il taie, dar nu oricum ca in SUA si in alte tari, de ramai pe strazi.

Ai sistem de sanatate bun, nu ca in SUA ca asig nu acopera aia, ailalta, cealalta, si unde esti tratat in functie de cat platesti.
Dincolo platesti dupa venit dar toti beneficiaza la fel de bine.
Deci nu e deloc inutil sa platesti, pe langa ca oamenii erau multumiti cu salariile si o duceau f bine.
E un socialism bun.
Iar impozitele trebuie sa fie procentual progresive cum e si acolo si in toata UE, ca sa ai bani la buget pentru toate alea.

Deci beneficiezi strong de banii dati la o adica.
Esti bolnav? F bine, orice cetatean are dreptul egal la sanatate buna, nu faci afacere pe sanatatea omului.
Ai cap? Invata domne free, nu doar aia cu bani sa invete.
Asa e o societate sanatoasa, se gandeste la omul de rand.

Nici o alta ideologie in afara de socialista (dar bine aplicata), nu tine cu oamenii de rand!
Care e lozinca liberalismului? Profit cat mai mare in cat mai scurt timp cu invesitii minime, singura valoare e banul, omul e doar o unealta care aduce bani, asta e ideologia, si s-a vazut in trecut ca asta e.

Daca platesti impozite si taxe si nu beneficiezi la o adica, sunt de acord cu tine, dar eu vb aici de un sistem socialist bine aplicat! Nu de fake-uri doar sa fure banii.

| Wr3nch a răspuns:

Eu as si votat cu USR, dar si-au dat cu stangul in dreptul cu domnia imparatului Barna.

| Frank51 a răspuns:

USR nu a avut ocazia sa aiba majoritate in parlament, nu a avut ocazia sa guverneze, este un partid foarte nou(infiintat prin 2015), are in componenta oameni deja realizati financiar care vor sa schimbe Romania pentru copii lor, asa cum fiecare vrem asta. USR inca nu fost la putere, nu a schimbat legi, nu a apucat sa fure din bani publici, nu poate fi judecat pentru absolut nimic. Eu ma mir de ce sare toata lumea cu gura cand niste oameni inca nu au facut nimic. Este ca si cum il bati pe unul dintre copii tai, pentru fapta fratelui lui. Nu este corect fata de partid.

USR are toate sansele sa schimbe Romania in bine, sa o puna pe picior european, sa inceapa, da auzi bine, abia sa inceapa sa se schimbe, pentru ca gaura lasata de leprele astea de 30 de ani este imensa. Le trebuie cel putin 10 ani ca sa vedem o schimbare, si problema este ca 99% din romani cred ca o schimbare este posibila in cateva zile, eu nu pot face altceva decat sa imi iau familia si prietenii si sa ajut USR cu minim 10 voturi, si sper sa fie tot mai multi oameni inteligenti care in timp vor schimba ceata de mafioti cu niste oameni capabili, daca nu acum macar prin 2024-2028.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Nu va schimba nimic in bine USR si ai sa vezi! Doar ca ne costa alti 4 ani de nestiinta. E un alt PNL de fapt si atrage lumea tocmai ca e nou.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca stai acasa faci mai mult rau decat daca mergi si votezi USR. Daca tu nu mai ai nici-o speranta nu inseamna ca restul populatiei trebuie sa fie ca tine, multi oameni vor schimbare si schimbarea se face din populatie! Vedem asta pe 7-8 decembrie!

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Nu ai inteles!
Eu cunosc treaba si stiu ca si daca ne ducem la vot NU conteaza din cauza ca sistemul e prost.
Orice partid are un grup de interese in spate ca aia il finanteaza, deci nu are cum fi bine in acest sistem.

Speranta nu e normal sa fie nebazata pe nimic, ca asa mai stam 130 ani fara sa se intample nimic. De aia 30 ani n-a mers nimic, ca tot lumea spera naiv ca va fi bine rotind partidele, adica rotind grupurile de interese doar.

Sistemul propus de mine:

1 - Sa alegem din cativa candidati care vin si isi prezinta programul, ce vor sa faca, nu sa puna maherii pe liste pe cine vor.
2 - Sa dispara banii privati in politica adica sa nu mai finanteze privat cineva ca apoi sa serveasca aia celor care finanteaza.
3 - Daca nu-si face treaba in 1-2 ani, jos, la puscarie si sa dea si salariile luate degeaba inapoi, nu zic sa si finalizeze ca au zis, dar sa vad ca-s incepute.
4 - Sa fie impozit progresiv ca in toata UE ca sa fie bani la buget, si sigur sa se si faca destule din banii aia, dar asta intra in programul pe care-l are acela ce se prezinta sa vina.

Doar asa va fi bine, altfel nu, si ai sa vezi si daca iese USR-ul.
Sper ca ai inteles acum de ce n-are cum sa fie bine.

| Dismally a răspuns:

Eu voi vota USR daca voi merge la vot, dar nu pentru ce a facut Ciolos, nu a facut nimic, dar pentru Romania, gandindu-ma la ce dezastre au facut altii, ar putea fi un lucru bun big grin Nu putea face mare lucru fara sprijinul politic iar daca ar fi avut sprijinul probabil tot nimic nu ar fi facut, ca mai toti politicienii de pana acum.
Ii votez pentru ca m-au enervat mai putin decat celelalte partide. Nu voi vota niciodata cu PSD, PNL, PMP si alte partide cu obiceiuri similare. Cand va ajunge USR la guvernare si vor face aceleasi tampenii, ceea ce sunt convins ca vor face, atunci nu ii voi mai vota si voi cauta alt partid.
Romania este o tara saraca, foarte multe lucruri nu se pot face, daca pui botul la promisiuni cu mii de km de autostrada si salarii de mii de euro, e vina ta pentru ca esti naiv. Daca se puteau face lucrurile acestea erau deja facute indiferent cine a fost la guvernare dar nu se poate...

| Mosotti explică (pentru Dismally):

Pai se stie dinainte ca USR va face la fel de rau, sa mai stam inca 4 ani in rahat? De fapt nu, orice ai vota e la fel, daca si sti cum merge treaba, ti-ai da seama si ai vota doar o schimbare de sistem, cum am zis.

| siriusblack98 a răspuns:

Well, multi vom vota USR. Cu Ponta dupa ce s-a facut mare scandal si proteste numai ca sa scape de el, nu o sa fie votat. Nu este deloc cu o secunda mai ok. Dupa ce s-a vazut dat jos, a facut pe cetateanul cinstit si s-a dat cu poporul. Pana atunci nu-l vedeai sustinand vreun protest ori sa lupte pentru oameni (macar de fatada). A facut promisiuni mari cand a vazut ca exista o sansa sa puna iar mana pe niste putere/bani.

| Mosotti explică (pentru siriusblack98):

Da, votati USR (un alt PNL) care nu va face nimic pentru om, si asta pentru ca multi nu stiti ce se ascunde in spate. Timpul va arata ca am zis bine! Si dupa 4 ani vom vorbi.
De fapt de aia si votam, ca nu stim ce votam, altfel n-am mai vota pentru ca am sti ca nu facem decat sa rotim grupurile de interese la infinit, am mai zis, trebuie schimbat sistemul ca sa mearga treaba, nu partidele in acelasi sistem negru.

Dar va lua PNL, nu USR cred, sa vedem.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru cineva care bajbai politica pe aici pe site nu pari nici tu ca stii ce sta in spatele USR.

da, foarte multi din USR nu au gasit loc in PNL pentru ca nu au vrut sa ajunga in PNL, pentru ca nu au vrut sa faca parte din vechea clasa politica, tocmai ca USR are oameni noi care nu au facut si nu au avut legaturi cu politica. Oameni care vin in marea lor parte din mediul privat unde lucrurile nu merge ca in politica infecta de 30 ani din Romania. Fix de aia nu au avut loc in PNL. Si e aberant sa tragi concluzie ca nu sunt buni cand ei nu au avut niciodata puterea. Si da lucrurile pe care USR le-a facut pana acum au fost pentru omul de rand.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu stau sa ma contrazic cu tine pentru ca discutia este inutila. O astfel de discutie pot purta si cu nea' Gigel de la coltul blocului care voteaza PSD cu scuza ''asa m-am obisnuit''. Salut!

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Timpul o sa zica care a avut dreptate daca iese USR, sa vedem ce face pentru om, eu zic ca nu va face nimic. Ca daca iese PNL se stie deja.
Daca face, ai tu dreptate! Chiar o sa pun la bookmarks acest topic sa-l am, si o sa revin aici dupa 4 ani daca om mai trai.

Te intrebasem in ce sens am vrut pomana, si n-ai zic nimic!

| Mosotti explică (pentru siriusblack98):

Eu nu am zis ca votez cu PSD, chiar am zis ca si ei sunt la fel ca ceilalti. Eu nu votez deloc, ca stiu ca e inutil a vota in acest sistem politic.
Eu am zis fapte nu vorbe.

In rest timpul o sa zica care a zis bine daca eu sau tu, sa vedem in 4 ani daca USR face ceva bun pentru omul de rand sau nu face, in caz ca iese, si atunci iese care a zis bine.
O sa revin atunci la subiectul asta aici ca pastrez topicul.

Eu zic asa ca ar iesi PNL, acum sa vedem. Parerea ta care e? Cine crezi ca ar iesi?
PSD clar nu iese, si nici partidul lui Ponta + Tariceanu.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mosotti):

Mie nu-mi pasa omule cine iese. Oricine ar iesi, orice intentii ar avea, tara intr-un mandat de 4 ani oricum nu-si revine dupa 30 de ani de furat. Am spus doar ca prefer USR decat PSD. Si cu asta am incheiat subiectul.

| Mosotti explică (pentru siriusblack98):

Am inteles, deci stii si tu ca nu se va face nimic, asta e f bine ca stii. Insa stim prost, ca se poate incepe o autostrada, se pot scoate impozitele prafonate ca sa fie bani la buget asa cum este in UE, si altele, n-are nici o treaba cu ce s-a furat in 30 ani, se pot face chestii, macar sa le inceapa.

Sa repare reteaua de termoficare ca e praf, nu doar sa peticeasca tevile vechi, si asa mai departe.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca tu nu iesi la vot si prezenta este mica, PSD creste in procentaj, avand sanse mari sa ramana in parlament.

Daca vrei sa iti explic mai copilareste, faza sta in felul urmator. Sunt aproximativ 2 milioane de votanti PSD, printre acestia se afla primari, consilieri, parlamentari, membrii, si evident familiile lor, ei trebuie sa mearga la fiecare 4 ani sa voteze PSD, altfel sunt dati afara si nu mai au nici macar MANCARE. Daca tu, x, y, z, alfa, omega, beta, stati acasa, adica la vot se obtine o prezenta mica, PSD va obtine un procentaj destul de bun ca oamenii lor sa ramana in parlament, ceea ce inseamna ca ROMANIA RAMANE CONDUSA TOT DE EI. Cam aceeasi poveste e si la PNL.

Acum, diferenta la USR este ca ei sunt deja realizati financiar, fac asta pentru o schimbare. Daca vor fi buni sau rai ramane de vazut, momentan ei sunt cea mai buna optiune.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Sa ramana PSD ca e tot aia, nu ma int, am zis, orice ai vota e tot una, deci ce sens are sa ma duc la vot.
Cand lumea se va destepta si va realiza ca orice ar vota, e tot una, si cer schimbarea de sistem pe care am propus-o, abia atunci ma duc sa votez, ca stiu ca atunci chiar se va schimba ceva.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Iese PNL, deci pica treaba cu USR, si oricum auzisem ca USR e format din IT-sti. Si daca-s realizati nu inseamna ca nu vor mai mult, asta e o mare eroare sa credeti ca "aaa si asa au bani, nu mai vor sa fure", din contra, cu cat are cu atata vrea mai mult sa fure.

Toate partidele au niste grupuri de interese in spate, altfel n-ar mai exista ca partid, n-ar mai apuca sa ajunga sa se bata cu ceilalti chiar daca ar fi, asa ca nici unul din grupurile alea de interese nu au interesu sa fie schimbare in bine pentru om.
De aia am zis ca sistemul trebuie schimbat, in asa fel incat sa nu se mai poate lucra in felul asta, sa fie niste unii care finanteaza, si asa mai departe, am prezentat sistemul propus de mine unde nu se va putea sa fie decat bine pentru noi.

Am vazut 32 % PNL, 28 % PSD si apoi ceilalti azi la ora 21.
Am fost totusi la vot azi.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu inteleg cum de nu ai capacitatea mentala sa intelegi ce spun, pari un tip destept. Daca am spus ca sunt realizati nu inseamna ca am spus ca sunt sigur ca nu vor fura, am afirmat doar faptul ca sunt realizati, e greu de inteles? E logic ca vor fura, problema se pune cat? Acest cat pentru mine se defineste ca fiind exponential mai mic decat furturile mafiei. Legat de sondaje, ai rabdare pana maine, oricum PNL va face alianta cu USR ca sa obtina majoritate, si vor avea nevoie de sprijinul celui de-al 3lea partid, care cu siguranta nu va fi AUR, va fi UDMR PMP sau PRO Romania.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Am inteles, nu, ca multi, inclusiv prietenul meu ziceau ca si asa-s realizati, nu vor sa fure ca ceilalti, ci sa faca o schimbare. Mda, poate fura mai putin, insa nu cred, vom vedea. Problema e ca au in spate o mafie mai mare ca PNL.

Normal ca PNL va face alianta cu USR, de aia si ziceam ca, sunt cam de aceiasi doctrina.
Daca vor avea nevoie de al treilea, eu estimez ca baga pe PNP si scoate PRO cu sub 5 % probabil, ca sa nu intre in parlament, adica chiar daca or avea 5, 1, o sa zica ca aveau 4, 9, dar e doar o banuiala.

| AC4S4 a răspuns:

Nu, Basescu nu a fost nou. Basescu a fost deputat, ministru si primar pana sa ajunga la putere in 2004.
Ideea este ca guvernul Boc a guvernat pe timp de criza. Sigur ca e usor sa vina Ponta in 2012 cand Romania a scapat de criza si sa culeaga laude. La fel a facut si in 2016, dadea vina pe Ciolos pentru cele 4 guverne Ponta. La fel face si acum in 2020. Da vina pe PNL pentru 3 guverne PSD.

USR este diferit de CDR, PNL, PDL, Basescu. USR-istii nu sunt modelul tipic de politician, incepand ca simplu membru, apoi cu o functie de consilier, apoi ceva secretar de stat, ministru, parlamentar.

Ponta are 5 obiective. Tot aud de "Programul National de Testare", ce poate sa insemne nu stiu. Adica ne programeaza pe toti si mergem ca gainile la testare? Pe site-ul sau e descris mai subtire decat o compunere de clasa a 5a.
Macar la PNL vad numere clare, investitii realizabile. Au un program de guvernare. Unele sunt deja semnate si gata sa inceapa. La fel si USR, au mai multe obiective clare, pentru care au deja proiecte in plina desfasurare, nu doar promisiuni desarte.
La PSD in afara de "crestem pensii si salarii" nu am vazut nimic.
Romanul vrea si altceva, sa fie liber sa faca ce vrea si sa nu-l incurce statul. Are ambitii si planuri de viitor.
PSD crede inca in omul care traieste de pe o luna pe alta. Si nu vrea sa-l ridice din acel stadiu.

| Mosotti explică (pentru AC4S4):

Ce program de guvernare are PNL? Care prin doctrina nu tine cu omul de rand? Ce investitii? Sa fabricam rahaturi pe care le putem face si noi? Sa vad si eu o fabrica de autobuze, de masini performante facuta de noi, nu sa vina altii, 2-3-6 fabrici de diverse, sa exportam sa avem productie competitiva, nu mizilicuri.
Sa vad si eu ca incep autostrazi catre vest, prin tara, sa vine si mai multi turisti, sa vine si mai multi investitori, ca daca ai infrastructura, e mult mai bine, dar nimic.

PSD sigur ca a fost prost, nu maresti salarii ca apoi sa se scumpeasca totul si mai tare, ci daca vrei sa faci bine, ameninti cu impozitarea mai mare pe cei ce vor sa scumpeasca, si atunci urci puterea de cumparare, asta trebuia facut.
Ca a marit sal minim, e o chestie, macar nu mai iei si mai putin ca inainte, insa degeaba daca puterea de cumparare a picat.

PNL are ca obiective sa ia subventiile de la caldura, gaze si altele, si asa omu o duce si mai rau ca inainte.
A permis sa se scumpeasca curentul cu 43 % la inceput de noiembrie si acum pe pandemie cand lumea nu prea mai are bani, unde ai vazut tu in Germania asta?
"Nu scumpiti ca va impozitez dublu", si rezolva problema, dar nimic.
A scazut pretul petrol, gaze cam la jumate si tu scumpesti in loc sa ieftinesti.
Ok, scoti subventiile, dar ai grija sa nu sufere omul, prin impozitare in plus la cei ce vor sa faca abuz doar sa-si faca ei buzunarele full.
Daca chiar vrei sa faci ceva, faci.

| StrongHeart a răspuns:

Sfintisorii o sa domine politica pe TPU next 2 months. Evit religia, politica si legislatia in urmatoarele luni ca v-ati dus toti la dracu cu 360000 km/h

| zilog a răspuns:

Pt mine toți sunt aceiași mizerie!
îmi este cărbă de politică șî politicieni la fel ca și de DINCĂ!

Politica și politicienii îmi provoacă exact acelaș sentiment ca și DINCĂ!

Politicienii omoară oamenii cu speranțe false le fură viețile și oamenii speră și tot speră și le trece viața fără să reușească să mai apuce să mai trăiască si ei bine!

PROPUN SĂ PLECE TOȚI ROMÂNII DIN ROMÂNIA ȘI SĂ UITE CĂ A EXISTAT VRE0-O DATĂ ACEA ȚĂRĂ

Si să renunțe la cetătenia de Român și să se bucure alte țări de mințile noastre luminate și de inteligența noastră
pentru că oalele nu au preț în țara olarilor!
Si Isus Hristos nu a fost apreciat acasă la el!

Cred că nu există țară de pe planetă unde să nu fie Români.

Haideți să părăsim cu toții corabia inainte să se scufunde cu noi in ea!

Haideți să îi lăsăm pe parlamentari în România să se mănânce între ei ca și canibalii
Și să nu ne mai consume viețile noastre!

| Dragosdoar a răspuns (pentru zilog):

Asa zic si eu. Pana acum, am tot sperat la ceva, dar de acum chiar ma bate gandul la emigrare

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Pai vezi unde pleci, ca peste tot pica cam tot in sens economic, doar china progreseaza cam.
Capitalismul atrage dupa el mereu crizele, pentru ca la un moment dat pietele de desfacere se satureaza, si capitalismu fara piete, crapa, acum suntem in aceasta situatie, va veni criza aia urata din care ne-am reveni doar daca am schimba sistemul, deci sa nu mai fie capitalism, sau sa fie macar o combinatie de socialism bine aplicat (nu rahaturile ce au fost), si capitalism cam cum e in china.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu e socialism combinat si acum?,aici? Nu vezi cat ne impoziteaza astia munca si de abia daca fac ceva din banii astia pentru populatie? Nu vezi ca inchid tot cand vor ei,cand vor ei reglementeaza cum vor ei. Pentru mine e socialism cat cuprinde,numai ca e prost aplicat,aproape ca mai toate formele de socialism,da trecem peste asta.
Cat despre economie da,cam ai dreptate, ne apropiem de criza bine, si se asteapta si un al treilea val de coronacac't la sfarsit de iarna si sa te tii panza. Ma gandesc sa cumpar aur, cica ar cel mai bun pe timp de recesiune. da nu am mai facut asta pana acum, sa vad, as cere niste sfaturi

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Pai am si zis ca socialism sa fie bine aplicat, nu aiurea, ca de aia am zis impozit progresiv ca in UE, dar sa vad ca faci ceva de banii aia, autostrazi, industrie serioasa, spitale bune, invatamant bun si serios, si multe altele, si corect, nu se face nimic de banii astia nici la impozitele plafonate.

Aurul e cea mai buna varianta zic eu, ca el niciodata nu se devalorizeaza, daca de ex vinzi 100 g aur acum si vinzi peste 30 ani la fel, puterea de cumparare e cam aceiasi, nu are cum sa se devalorizeze caci cantitatea globala ramane aceiasi.
Sau investitii in imobiliare noi, nu apartamente de 50 ani. Sa le inchiriezi, urci chiria cu inflatia si la fel, ai un venit raportat la zi ca valoare.
Cea mai proasta varianta e sa tinem banii in banca cu dobanda cam 0 cum e acum.

Insa in caz de criza, prestul caselor scade, scad si chiriile, ca lumea nu mai are bani, dar tot e bine ca daca ai luat o casa la 50000 euro, si daca in loc de 350 iei 200 Euro, tot iei lunar 200, nu ca la banca 0 dobanda.
Insa aurul dupa cat am auzit, ti-l cumpara orice banca oricand.
Dar nu sunt sigur de asta. Nu sunt sigur ca nu ramai cu auru` si atat fara sa ti-l ia nimeni la o adica.
Intereseaza-te sa stii daca 100 % in caz de ceva ai cumparatori la aurul ala, ca daca da, e cea mai buna varianta. Dolaru, Euro si altele o sa fie hartie igienica in curand.

Cu corona ce sa zic, vine vaccinul si scapam, e adevarat ca in iarna asta o sa fie greu, insa din primavara in colo incepe vaccinarea daca vrem, si va fi bine.

| zilog a răspuns (pentru zilog):

La mine este ora 3:34 noaptea si acum doream sa ma culc dar mi-a venit in minte o melodie idealistă
https://www.youtube.com/watch?v=5DrQ-c_ps6E

| zilog a răspuns:

Câteva versuri din Scrisoarea III.

„Şi acum priviţi cu spaimă faţa noastră sceptic-rece,
Vă miraţi cum de minciuna astăzi nu vi se mai trece?
Când vedem că toţi aceia care vorbe mari aruncă
Numai banul îl vânează şi câştigul fără muncă,
Azi, când fraza lustruită nu ne poate înşela,
Astăzi alţii sunt de vină, domnii mei, nu este-aşa?
Prea v-aţi atătat arama sfâşiind această ţară,
Prea făcurăţi neamul nostru de ruşine şi ocară,
Prea v-aţi bătut joc de limbă, de străbuni şi obicei,

Ca să nu s-arate-odată ce sunteţi – nişte mişei!
Da, câştigul fără muncă, iată singura pornire;
Virtutea? e-o nerozie; Geniul? o nefericire.

Dar lăsaţi măcar strămoşii ca să doarmă-n colb de cronici;
Din trecutul de mărire v-ar privi cel mult ironici.
Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni."

| Dragosdoar a răspuns:

Nu avea USRul programul zero taxe pe salariul minim? Ar fi ceva dumnezeiesc daca ar reusi sa faca asta, nu stiu daca vor întalni opozitie în parlament. Nu știu cat de mult se pot reduce taxele pe salariul minim în al doilea rand, dar daca n ar exista constrângeri asta ne ar îmbunatati viata cu mult avand în vederw ca statul ne fura ca pe prosti din munca noastra

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Asta cu taxele alea e cucu.

Trebe facute doua chestii mari si serioase de catre un prim ministru:

1 - Sa scoata impozitele plafonate si sa avem progresive procentual ca in UE ca sa fie bani la buget.
2 - Sa facem o productie de calitate, sa producem, sa umble dupa investitori, sa-i aduca aici, sa propuna conditii pentru ambele parti cumva, nu sa atraga doar fabricantii de nutela si pungi, ca asta nu ne ajuta.
Sau statul cu bani la buget sa investeasca si sa faca productie competitiva, sa producem masini, calculatoare si altele, nu rahaturi.

Si multe altele.
Sa vad si eu un lant de supermarket romanesc cu capital si actionari doar romani, cu produse romanesti produse la noi, sa incurajeze micu producator, nu magazine care-s tarabe adica vand produse aduse din alte parti.

S-a scumpit curentul cu 43 %, se vor scumpi si altele din ianuarie, datoria guvernului e sa nu permita asta, poate impozita mai mult pe cei ce fac asta, si asa descurajeaza specula asta, ca oamenii nu au de unde plati mai mult.
Piata libera nu inseamna sa tragi pe oamenii de rand cum vrea muschiu tau, eu am intersul sa fie bine pentru oameni, si deci te impozitez triplu daca faci magarii, sau cat consider, ca sa te descurajez sa-ti bati joc de oameni.

Sa vad ca se incep autostrazi sa avem si catre vest, ca n-avem.

Deci chestii serioase, masive sa vad, nu mizilicuri doar sa se faca ca fac ceva.