| mariusalex2019 a întrebat:

Ma intreaba cineva azi: Ca sotul ei o pune sa dea o declaratie pe orice foaie ca cica la urmatoarea cearta sau orice lucru banal pe ca il face (ea cica lui) sau repros sa isi faca bagajele(adica ea sa plece) sa isi faca bagajele si sa plece de buna voie da el nu a specificat si de copil.Declaratia sa fie cu datata de maine si sa semneze.Intrebarea o foaie A 4 scrisa cu cele mentionate mai sus are vreo valoare? In acest sens daca se ajunge la divort si ea accepta aberatiile sotului? Nu stiu ce sfat sa-i dau. SOS.Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu este obligata sa scrie o declaratie cu asemenea prostii.
In al doilea rand ar putea sa constituie, in caz de divort, o oarecare proba dar sotia ar putea dovedi ca a fost presata sa scrie o asemenea declaratie.
In al treilea rand, tot in caz de divort, minorului i se va stabili domiciliul la parintele care are conditii mai bune de ingrijire si crestere, in urma unei anchete psihosociale si a altor probe.
Ca un sfat: sotia sa nu accepte sa scrie asemenea declaratii.

| mariusalex2019 explică (pentru Ioandelasal):

De 7 luni de zile doar ea sa ocupat de ingrijirea copilului. si o preseaza cu aberatii.Ea are inregistrari cu este injurata atata ea cat si familia ei ama si tatal ei

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusalex2019):

Sa pastreze inregistrarile, poate avea nevoie de ele.
Daca tot o preseza mult poate ar fi bine sa ceara un ordin de protectie, conform L.217/2003.

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Daca sunt insurati, sa nu o bage la parasire de domiciliu, si apoi sa incerce sa fie decazuta din drepturile parintesti.Ai descris cam destul de vag totu, dar nu stiu happy, depinde ce anume o pune sa scrie, si sa semneze, etc.

| mariusalex2019 explică (pentru Liviu):

Ce am scris mai sus.Da in general conteaza?

| mariusalex2019 explică (pentru Liviu):

Sunt insurati ia pe langa asta are inregistrati cum este injurata de catre el.Inregistrati de care el nu stie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfatul să nu accepte să scrie așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce vrei sa stii, are avocat sotul, femeia poate trai fara el? O sa decida judecatorul unde ramane copilul.
Ciudat, ca unii oameni sa ajunga sa bage legea in casnicie.
Si apropo, femeia e maritata, barbatu e insurat, 2 oameni sunt casatoriti. (ca sa comentez raspunsu de deasupra).

| mariusalex2019 explică (pentru anonim_4396):

M-a intrebat daca o foaie normala ca aia conteaza daca o semneaza si dupa el se razgandeste sau ceva de genul, asta am intrebat

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Daca n-are avocat nu conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Probabil e vreo noua tactica de batjocorit, o sperie, o manipuleaza.