| anonim_4396 a întrebat:

Mă întreb: de ce în cazul "Elodia" autoritățile au făcut eforturi să demonstreze vinovăția lui Cristian Cioacă, au făcut expertize amănunțite, au folosit Luminol în apartamentul lui și într-un final s-a făcut dreptate iar el a fost condamnat, dar în multe alte cazuri, poliția nu-si face datoria sau o face superficial, mușamalizează cazuri, ba chiar menajează suspecții?
De ce în cazul "Elodia" autoritățile competente au arătat că se poate?
Ce a făcut diferența în acest caz?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

A fost mediatizat iar cand un caz apare in presa cei din conducerea Ministerului de Interne ii preseaza pe cei mai mici sa rezolve cat mai repede acel caz. Atunci sunt alocate toate resursele si oamenii necesari pentru a gasi rezolvarea; pentru restul cazurilor nu sunt nici oameni nici dotari.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Faptul ca a fost mediatizat cazul intens la TV si el a fost politist, si nimeni nu vrea ucigasi in sistem din multiple motive.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca și în alte cazuri se procedează la fel de către cei ce au resurse dar nu sunt cazuri mediatizate și nu știm de ele. Acest caz oricum a fost foarte mediatizat, era presiune mare pe polițiști sa rezolve cazul