| Girly97 a întrebat:

Ma intreb si eu, legislatia audiovizuala romaneasca interzice folosirea unor cuvinte la televizor? Se pare ca unele casete video si DVD-uri care au subtitrari traduc chiar si cuvintele putin jignitoare (tontule de exemplu). Dar nu exista cuvinte care nu pot fi folosite la TV?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legislatia romaneasca permite (pentru emisiunile TV si radio) scene sau vocabular pentru adulti doar dupa miezul noptii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă cunoști regulile logicii, utilizezi de 2 ori - nu-. asta înseamnă da.
Deci ai întrebat așa.
există cuvinte care pot fi folosite la TV?
Răspunsul meu este da, înafară de cele ce nu pot fi folosite.
Un motiv pentru care nu pot fi folosite este pentru că telespectatorii, unii din ei, le-ar putea considera obscene, deci dezgustoare, de prost gust.

| CarcotasulVesel a răspuns:

La tembelizor se uita TOTI, inclusiv copii, chiar copii mici, asa ca, chiar daca scrie interzis copiilor sub nustiucati ani, unii copii tot ajung sa se uite, iar ce spui tu e putin comparativ cu faptul ca eu am constatat ca (mai ales) scenele mai sangerii sau mai despre sex sunt CENZURATE...
moment in care se ridica o idee CLARA: WTF?!?
pentru ca au scris ca e interzisa minorilor, e la o ora tarzie, SI TOT E CENZURATA... WTF?!?

in schimb cand iei un dvd, pe ala poti sa il incui in birou, intr-un dulap, etc., si se considera ca stii ce faci si nu o sa ajunga copii sa se uite la ele, cel putin nu fara acordul tau

intotdeauna versiunea dvd e cea mai necenzurata, chiar mai mult decat versiunile stream, unde de asemenea, un copil poate sa intre pe contul adultului (Netflix de exemplu are profil pentru copii, DAAAR, la intrarea pe web te intreaba ce profil vrei, si poti sa iti alegi ce vrei, nu ai nici o limitare, oarecare)