| Ukaya a întrebat:

Ma mai pot inscrie acum la postliceala de asistenti sau la facultatea de medicina? Trebuia cand a inceput anul in septembrie?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti, fiindca conditia de inscriere este sa ai diploma de BAC, iar tu nu l-ai dat.

| Wr3nch a răspuns:

Te poti inscrie la vara, acum e prea tarziu. La facultate iti trebuie neaparat bacul luat.

| NLS a răspuns:

Ma mai pot inscrie

sau la facultatea

https://diacritica.wordpress.com/......lte-m-uri/

"Sau" se scrie legat cand se poate inlocui cu "ori".
Ma pot inscrie acolo, sau dincolo...

Si cu cratima când îi putem adauga înainte un ei/ele:
Ei s-au bucurat.

Explicatia completa gramaticala e poate prea mult pentru tine, dar poate retii cum ti-am aratat mai sus.

Succes cu judecatoria aia, e mai sigur decat la medicina!
Da' ia-ti bacul intai!

| Werrich a răspuns:

Trebuie sa te înscrii la gramatica limbii române pentru clasa I

| BuLaNNNeL a răspuns:

Spune-mi că ne iei la mișto.