| NonZarek a întrebat:

Ma plimbam prin localitate (pe drum care e neasfaltat și duce în câmp) cu crossu iar niște persoane s-au ofticat și ma tot amenință cu politia dacă mai trec pe acolo (fiindcă ei locuiesc lângă drumul acela și nu le place gălăgia pe acre o fac).

Întrebarea e, dacă dânșii fac plângere la politie, poate politia sa facă ceva în privința asta? Eu doar trec cu crossu (neînmatriculat fiind cross) pe drumul acela și merg în câmp, iar pe ei ii deranjează asta.

Doar trec pe acolo, nu ma plimb!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice drum care nu se afla pe proprietatea cuiva (persoana fizica sau juridica) este drum public. N-ai voie si punct!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Conduci un vehicul neinmatriculat pe un drum public... e infractiune.

| NonZarek explică (pentru suntserios):

Am înțeles dar nu știam ca e considerat drum public acea cărare, ca mai mult e o cărare care duce doar la stadion, atât.

| Freya1 a răspuns:

Dacă drumul este public si cross-ul tau neanmatriculat poate sa iti faca ceva.Adica o sa cheme politia si o sa vada ca nu ai acte iar mai departe banuiesti.
Dar din cate imi dau seama,daca drumul da in camp e posibil sa fie ulița si atunci iese din mine o frustrare veche si noua de altfel pe care nu o pot stăpâni.
Pe strada pe care locuiesc eu mai nou se circulă în disperare cu masini,tiruri,scutere si muzica la maxim zi noapte de ma scot din minti asa ca fara supărare...Dar daca oameni aia au liniște,sunt pacifisti nu petrecareti, poate bătrâni sau ce stau acolo tocmai pentru liniște, de ce dragutule mergi tu sa bornai toata ziua un motor in capul lor? Sti cat poate fi de frustrant sa ai copil mic ce doarme si sa ti-l trezească cineva asa? Sau un om bătrân in casa cu toane sau bolnav ce sta in gălăgie? Sau un om obosit de la munca ce atipeste si se trezeste cu zbarnaieli cand ii e somnu mai dulce?
Gaseste si tu o alta ruta nu tot printre casele oamenilor.S-au fai acte si du-te le drumul principal, sau treci pe langa el două case până în câmp, sau macar nu face ruta jos sus toata ziua si se va rezolva.

| NonZarek explică (pentru Freya1):

Problema e ca nu trec printre case, e strict ultima casa aia (prima cum într in sat) iar eu doar trec! Nu ma plimb pe acolo, strict trec odată și după nu ma mai aude, asta e problema, ei nu vor sa trec deloc doamne, însă faza e ca fix la sfârșitul străzii începe cea cu asfalt și principala care duce în sat iar pe acolo trec în continuu mașini și motoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana mai treci inmatriculeaza-ti cross-ul nu mai fi tu zmeu apoi treci pe unde vrei de cate ori vrei. Permis ai?
Atata timp cat drumul acela e un drum public, vor trece mereu masini si altele pe acolo pentru ca asta e rostul drumului, iar acei oameni nu au decat sa se conformeze.
Plangerea trebuie sa includa si dovezi sau macar o certitudine ca ai comis o infractiune, iar circulatul pe drum cu un cross nu e o infractiune.
Daca ei locuiesc langa drum, vor locui langa drum si atat, nu pe drum ca banuiesc ca nu e proprietatea lor din moment ce e circulat de toti.

| Dintrebare a răspuns:

Nu ai voie sa circuli cu crossul pe drumurile publice daca nu este inmatriculat. Iar de inmatriculat, il poti inmatricula doar daca modelul este omologat. Asa ca daca nu vrei sa risti un dosar penal, mai bine nu deranjezi pe nimeni care sa te reclame.