| Dragosdoar a întrebat:

Ma uitam la stiri, la cum voiau astia din politica sa-si mareasca salariile,desi le aveau foarte mari deja.
Ma uitam si ma miram, cat de repede se pot rezolva lucrurile la ei. Nu trebuie decat sa faca o sedinta mare Iintr-o zi, doua si acolo se decide daca vor trai mai bine decat acum sau nu.
Pe cand la noi, astia din populatie, marirea salariilor de-abia se ia in considerare si se discuta ceva la timp, la fel si cu plafonarile la preturile mari.
Voi ce credeti, de ce pot fi lucrurile atat de simplificate la ei si la noi atat de complicate?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă ei pot.

| Drimmero a răspuns:

Lucrurile sunt simple, ei au puterea in mana, tu, eu si restul populatiei suntem doar niste simple marionete care existam doar atunci cand trebuie sa fie alesi, sa punem stampila pe vot. Asta in teorie, realitatea e ca avem puterea de a face schimbari, fie prin cale pasnica prin vot, fie prin violenta, adica sa bati la ei ca la fasole sa iti stie frica. Daca n-ar fi existat partide ca psd sau aur care reprezinta un real pericol de a ajunge la putere atunci eu in persoana as fi boicotat votul si as fi indemnat si pe altii s-o faca, dar imi fac inca datoria de cetatean, nici nu stiu cu cine sa mai votez ca toti sunt hoti, aleg hotii mai mici care nu-s slugile rusilor.
Cand veti intelege ca legile sunt doar pentru fraieri, prosti, oamenii de rand, cum puteti fi atat de naivi incat sa credeti ca ei sunt acolo pentru bunastarea populatiei? niciun politician nu intra in politica pentru ca il da bunatatea afara din casa, ajunge acolo ca sa ia leafa, mai intai burta lor si apoi ce mai ramane e pentru populatie, adica mai nimic. Stati linistiti ca oricat ar declara astia ca bugetul Romaniei e mic mai intai se sparge prin pensii speciale, asistati, mariri de salarii la nivel interior si abia apoi intra in infrastructura, pot veni unii visatori sa zica ca nu e asa dar as vrea sa imi spuna si mie cate spitale s-au construit in ultimii 20 de ani, cate scoli inca mai au wc in fundul curtii, cate drumuri construite cu milioane de euro sunt care crapa la prima ploaie si multe alte mizerii, mi-ar lua pana maine, suntem codasii Europei la tot ce e bun si fruntasi la tot ce e prost, asta din cauza ca am avut numai hoti la conducere, fura si altii, se fura si in alte tari dar aia macar construiesc, la ei exista spiritul competitiv, vad la altii ca au si vor sa fie ca ei, la noi nu exista asa ceva.

| Dvi2002 a răspuns (pentru Drimmero):

Momentan avem USR+

| Drimmero a răspuns (pentru Dvi2002):

Ce 'reacu sa faci cu usr ca aia sunt o adunatura de securisti : ) ) toate partidele sunt pamant.

| Dragosdoar explică (pentru Drimmero):

PNL mi se pare mai toxic decat PSD si AUR la un loc. Nu stau acum sa enumar motivele, dar pe parcurs Iti vei da seama.

| Drimmero a răspuns:

Si inca ceva, suntem tara cu cei mai multi parlamentari/politicieni, la ce dracu ne trebuie noua atatia hodorogi grasi atat femei cat si barbati puturosi care invart banii publici, trag pe dreapta jumate, iar cealalta jumate baga cu scarba in tara, jaf la drumul mare.

| Mosotti a răspuns:

Parca esti nascut azi, trezeste-te.
La ei e simplu ca ei conduc si trag pe oameni, ei decid.

Nu le pasa de oameni, si de aia e ce e.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate, mai bine nu mi Intrebam.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pai eu am mai raspuns la intrebarile tale de genu asta si nu prea te trezesti.

Tu intrebi "de ce niste jigodii lipsiti de scrupule pusi acolo de grupuri de interese jigodice, nu fac bine oamenilor?!".
Dar asta stie cam oricine ce si cum.

Pai ca sa-ti fie clar:

1 - Lumea a vrut liberalismul, userismul si alte partide (tot doctrina liberala toate), liberalismul ca doctrina zice ca totul pentru bogatasi, fabrici, afaceristi, smecheri, si mai nimic pentru omul de rand.
Uite-te in trecut ce au facut ei pentru om, adica nimic, ca se schimba oamenii din politica dar doctrina nu.
Uite-te din 1900 pana in 48 ce bun au facut ei?! Ca era sus cine e si acum.
Monarhie cu paralement liberal.

1 - Au omorat tarani in 1914 ca cereau trai mai bun sa iasa de sub abuzurile mosierilor.
2 - Au omorat muncitori in 1933 la Grivita pentru acelasi lucru.
3 - Nu aveai bani nu invatai, nu te tratai, abia din 1948 cu socialistii s-a gratuizat invatamantul pentru a eradica uriasul analfabetism de cel putin 50 %.
4 - Lucrai 12-14 ore pe zi pe nimic
5 - Stateai in case de chirpici in Bucuresti, blocurile erau doar pentru bogati, deci nu isi permitea oricine, spre deosebire de dupa 1955 cand ti s-au facut ap f bune pentru orice om al muncii ca pret.

Mai vrei? Asta fac si astia, doar ca mai dureaza putin pana ajungem in anii 30, locurile la facultati fara taxa lent se diminueaza, sistemul de sanatate se doreste privatizat..., etc.
Mai dureaza ceva pana se duc ultimile urme a ce a facut socialistul pentru om.

Plus ca daca te intreb de 32 ani ce au facut astia pentru om, ce o sa zici? Ca si PSD tot liberal e de fapt, 95 % tot liberal e, deci nu se pune.

2 - Partidele politice in acest sistem sunt finantate privat toate.
Si daca aia finanteaza, cum poti tu crede ca va face ceva pentru tine daca ajunge sus? Face pentru cine i-a finantat.
Deci orice ai vota e tot aia, de aia de 32 ani nu s-a facut nimic.

Si daca ai inteles astea, ai raspunsul si de ce s-a scumpit energia si tot, nu le ajungea profitul care-l aveau, vroiau mai mult, asa ca au liberalizat energia.
Aia cu concurenta e la misto, ca daca era kilovatu 1 leu si va fi 5 lei, toti vor da cu acelasi pret, 4, 90, 4, 89, 4, 98, 5, 5, 05.

Aaaa, da, au facut "ceva", ti-au facut clinici private de sanatate unde dai 350 lei pe 15 minute de consultatie....deci tot pentru smecheri daca observi.
Si mai tot e facut pentru cine are bani de fapt.

Ca daca era un stat socialist (si acum scoatem pe ceausescu, ca aia era dictatura nu socialism), zicea asa:

1 - NU dam resursele la altii, avem curent, caldura ieftine pentru oameni, nu lasam privatii sa se joace cu oamenii.
2 - Facem sist sanatate bun ieftin pentru om.
3 - Nu vindem tara, producem exportam, luam valuta, ridic niv de trai sa o duca omu bine.
4 - La marii smecheri pe pun impozire mai mari procentual ca in afara, ca sa avem bani la buget pentru oamenii de rand.

Deci socialismul zice pro om, asa cum vrei tu.
Insa noi nu avem partide socialiste, ca au avut ei grija sa nu poti alege decat intre cancer si ciuma.

Uite cum gandesc liberalii:

"Nu ai bani sa intretii ap in Bucuresti? Mars la tara in rahat, sta cine isi permite, ca tu nici acolo nu o sa-ti permiti utilitati ca costa ca si aici, dar pe recolta iti luam impozit ca in anii 30 fara ca tu sa beneficiezi de nimic, pentru ca de fapt vrem sa-ti luam casa din Bucuresti pe 2 lei si sa te lasam fara nimic, iti scumpesc tot, nu iti mai permiti sa stai, dai pe nimic noua, si pleci in rahat".

Socialistul"

"NU, fac niv de trai ca sa-si permita orice om sa stea in apartament, iar aia de la tara sa-si permita si ei sa aiba caldura, apa calda, curent ieftin, iar din impozitul ce l-am lua, beneficiezi de invatamant, si sanatate gratuita si altele, canalizare, etc".

Cred ca acum...ti-e f clar.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Cam ai dreptate, doctrina PNL si USR mi se pare foarte nesanatoasa pentru Romania. Nu mai cate magarii au facut In pandemie.
Tin minte ca si In educatie s-au taiat niste beneficii

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pai asta le e doctrina la PNL si USR si orice partid de dreapta, nici nu conteaza cum se numeste, ca pnl, psd (astia erau 5 % socialist doar dar na), usr, pdl, aur, etc, toate is de dreapta.

Adica doctrina de dreapta se numeste la general.
Si cred ca te-ai convins, ti-am zis si din trecut cum a fost.
Am zis ce a facut stanga pentru om (socialistii, comunistii), si ce n-au facut ailaltii.
Eu nu zic ca socialismu nu are rele, dar ailaltii au doar rele, ce ti-am zis sunt informatii verificabile.

Lumea nu cunoaste doctrina, si spera la infinit ca viitorul lup sa nu mai manance oi, nu merge!
Si un indiciu, cand cineva vrea sa faca ceva pentru om in lume si e mai socialist, mereu i se baga bete in roate cumva.

PSD cu 5 % socialism, ai vazut ce i-au facut lui Dragnea desi altii au furat mai mult poate si nu patesc nimic.
Ptr ca smecherii vor sa fure ei tot, ia socialismul presupune sa fure mai putin ca sa aiba si omu ceva.
De ex daca era PSD acum, nu mai aveai energie asa scumpa, nu liberalizau energia!

Au si zis-o inainte de votari, ca asa vor face astia, nimeni n-a crezut ca va fi f rau cu energia si restul, ziceau ca e propaganda PSD.

Toate is toxice mai mult sau mai putin, dar cele mai toxice sunt PNL, PDL, USR cu doctrina de dreapta 100 %.
PSD are cum am zis un 5 % socialism si asa foarte putin mai faceau ceva pentru om.
AUR promitea resursele pentru romani si nu sa le dam la altii, mmm...dar tot de dreapta ii consider.

Tu nu vezi Gabi ce zice aici? Ca astia ar lupta pentru noi, unde dracu au luptat ei pentru noi de 32 ani? Progresistii astia de PNL, USR, PNTCD, etc?!
Base a fost 10 ani la putere, dreapta da? Si? A vandut toata tara.
Johanis e de 8 ani la putere, si?

Macar Iliescu era mai de stanga, ai vazut ca a facut ceva ala.

1 - Nu lasa regele sa vina sa iau palatele nemuncite inapoi si pensie, ca daca vedea facea pe aici instigari si nu stii ce iesea, cum i-au dat voie astia sa vina, BUM, palatele inapoi, pensie uriasa moca! Vezi?
2 - Nu a dat retrocedari la bogati, averi facute pe spatele altora in anii 20-30, deci nu a dat lumea afara din case, cum au facut si ungurii, au dat 10000 euro despagubiri la toti, si adios, nu mai mult, deci nu s-a dat tara pe mana bogatasilor.
3 - nu aveai voie ca strain sa cumperi teren sa nu vinzi tara la straini.
4 - A dat casele la pret mic la toti ce stateau in chirie la stat, ca sa ai unde sta.
Ca niv de trai era mic si se ducea industria dracu e corect, dar si dupa el era mai rau cu astea.

Vezi stanga cum e?
Si astia il blameaza indoctrinati fiind de dreapta, si astea-s fapte verificabile.

Iar aia cu minerii, dupa ce a castigat Iliescu cu 85 % cam fara furt, ca UE a recunoscut alegerile (mai ales ca si ei erau contra lui, deci daca era furt, nu ne lasau), eram supravegheati, dreapta au vrut sa-l dea jos in forta!
Au instigat tinerii din piata universitatii sa faca urat sa dea jos un presedinte legitim ales!
Politia a zis sa se potoleasca, ei nu si nu, huliganism, dadeau foc la masinile de politie si nu a mai facut fata.
Apoi minerii au venit sa apere ce au votat.

Asta a fost! Ca...au vandalizat si mergea altfel, e corect, dar nu Iliescu le-a zis sa vandalizeze, zic ca si mecanism ce a fost.

Si a luat cu 85 % pentru ca lumea stia ce inseamna dreapta, ca multi traisera in anii 20-30-40, stia ce e aia PNL si PNTCD.

Ratiu (PNTCD) venise din SUA cu 5 milioane de dolari sa se imbogateasca si el aici facand partid, Campeanu (PNL) si ala venise parca din Franta.
Ca astia concurau in mai 90, Iliescu, Ratiu si campeanu.

Asa ca hai sa vedem adevaru! Eu am trait atunci si stiu, am vazut fiind in Bucuresti.
Si am vazut cele 4 puncte enumerate bune facute de Iliescu, nu zic din indoctrinare.
Chiar si noi am luat la pret f mic garsoniera bunicii, asa ca nu.vb asa din vorbe.

Asta asa sa stii in caz ca oricine ti-ar zice contra ceva.

Din 1996 toamna cum a venit dreapta, a inceput sa se vanda tara usor asa, si nivelul de trai era mai jos, industria disparea mai departe.
In 2007 ai dat pamanturi, resurse la straini, asta a fost conditia nescrisa ca sa te bage in UE, ca de aia te-au bagat, nu de drag, ca eram praf, nu indeplineai conditiile.

Asa ca...analizeaza si tu faptele ce ti le-am zis traite si de mine, si intreaba bunicii, parintii sa vezi ce zic.
Intreaba-i daca alea 4 puncte enumerate de mine is reale.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Voiau, dar le-au dat o contra cei din USR. Asta ca sa isi bage bine in cap toti inaptii de pe aici care ii arata cu deshtoo ca vezi dom'le is progresisti si asta e rau - vreti crestinopati care sa va fure de sa va cacati pe voi sau niste progresisti care sa lupte pentru voi?

| Mavni a răspuns:

Ei au cutitul cu care impart painea! sad
Sa nu uitam ca firmele private nu sunt romanesti. Si chiar daca ar fi, patronul face ce vrea fara sa poata fi influentat de guvernanti.