| SingleForOne a întrebat:

Magazinele alimentare sau restaurantele au frigidere cu brand de o anumită firmă (Coca Cola, Pepsi, Ursus, etc), acestea venind de la furnizori.
Cum se numește acel contract de a împrumuta aceste frigidere (probabil contra cost)?

In planul de conturi de contabilitate, frigiderele pot fi considerate "materii și materiale aflate la terți" sau au altă denumire?

Magazinele sau restaurantele plătesc chirie pentru acestea sau comision din vanzare?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu exact dar probabil este un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), cu obligatia de a cumpara si vinde marfa celui care a furnizat frigiderul.
Cred ca in contabilitate sunt trecute ca mijloace fixe imprumutate de la terti.
Daca este comodat magazinele nu platesc chirie sau comision.

| ReddY25 a răspuns:

Comodat

| Scorillo a răspuns:

Cumva contract de comodat? nu sunt sigur.