| anonim_4396 a întrebat:

Mai am drept de concediu de odihna pe anul curent, 12 zile. Am vrut sa mi le iau pana la sfârșitul anului și șeful mi-a zis ca ele nu expira și le pot lua și anul viitor. Este normal? Legal? Dacă le pot lua anul viitor, înseamnă că o să am concediul de 12 zile și pe anul viitor îmi rămân și cele 22 zile legale? Adică nu se consuma de acolo nu? Funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca le poti lua si la anul sau peste 2 ani, ca de expirat, consumat sau furat, nu ti le poate lua nimeni!
Poti chiar sa ceri banii pe ele, daca nu vrei sa-ti iei concediul.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, le poti lua si anul viitor si n-au nici o legatura cu zilele de concediu de pe anul viitor, respectiv nu le afecteaza.

| StefanDrg a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci dacă îmi iau cele 12 zile anul viitor, după ce le efectuez, îmi rămân tot cele 22 zile pe anul viitor nu? Nu scade din cele 22

| Ioandelasal a răspuns (pentru StefanDrg):

Sigur ca-ti raman, ti-am spus ca n-au legatura una cu alta si nu se scad.