| HippocrateS a întrebat:

Mai exista oare romani patrioti? Esti mandru ca esti roman, ca te-ai nascut in Romania ci nu intr-o alta tara mai dezvoltata?
Va place muzica patriotica?

Răspuns Câştigător
| popescuiondelabaicoi a răspuns:

Chiar nu cred ca mai este nevoie sa comenteze cineva la ceea ce ai spus tu...
Indivizi ca tine care nu au nici un pic de valoare si de cultura nu merita respect pentru nimic. Pentru a fi respectat trebuie in primul rand sa te respecti tu insuti iar asta nu o faci ignorand trecutul propriei tale tari.
Iar in legatura cu stramosii care au purtat lupte sau ce mai ziceai tu acolo, nu iti mai spun decat ca fara ei acum erai un boschetar care vorbea o alta limba si care s-ar fi balacit cu sobolanii prin tomberoane.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Ma mandresc ca sunt roman. Am pe CD imnurile Romaniei de la regalitate in coace si La balconul meu flutura drapelul Romaniei si cel al UE.

| Disharmony a răspuns:

Nu pricep chestia asta cu patriotismul. De ce să fii mândru doar pentru simplul fapt că te-ai născut pe un anumit teritoriu sau că strămoşii tăi au purtat nu ştiu ce lupte şi au apărat ţara de contropitori?
Fii mândru atunci când, prin propria ta muncă, ajungi la un rezultat notabil, iar oamenii te respectă indiferent de naţionalitatea pe care o ai. Orice român analfabet se poate mândri ca prostul pentru că s-a născut în România şi nu în Germania, de exemplu, neavând cu ce altceva să se mândrească.

| Disharmony a răspuns (pentru popescuiondelabaicoi):

Mă respect pentru ceea ce sunt şi fac. Pentru ce altceva să mă respect? Cum să MĂ respect pentru ceea ce au făcut alţii amu' un secol, că nu văd logica? Îi respect pe ei, eventual, nu pe mine.

Cine a spus că ignor trecutul ţării mele? Ba, din contră, învăţ istoria ca pe roate, deşi sunt la profil real, la liceu. Am profesori sâcâiţi şi cred că în momentul de faţă eu ştiu mai multă istorie decât matematică, dar asta-i altă poveste, măi, frate român. Ceea ce vreau să spun e că, dacă nu mă mândresc pe ici, pe colo, cu istoria ţării mele, asta nu înseamnă că o ignor complet şi nu doresc s-o aflu, pricepi?
Pur şi simplu nu văd vreun rost în a te mândri cu ce au făcut alţii în trecut pentru ţară, mai ales dacă tu n-ai contribuit. E doar o opinie personală.

| popescuiondelabaicoi a răspuns (pentru Disharmony):

Chiar nu cred ca mai este nevoie sa comenteze cineva la ceea ce ai spus tu...
Indivizi ca tine care nu au nici un pic de valoare si de cultura nu merita respect pentru nimic. Pentru a fi respectat trebuie in primul rand sa te respecti tu insuti iar asta nu o faci ignorand trecutul propriei tale tari.
Iar in legatura cu stramosii care au purtat lupte sau ce mai ziceai tu acolo, nu iti mai spun decat ca fara ei acum erai un boschetar care vorbea o alta limba si care s-ar fi balacit cu sobolanii prin tomberoane.

| popescuiondelabaicoi a răspuns:

In primul rand te contrazici dint-o afirmatie in alta iar in al doilea rand iti garantez ca nu cunosti prea multa istorie daca spui lucrurile acestea.