| Dalmore a întrebat:

Mai pot vota în străinătate dacă uit să mă înscriu pe site-ul acela?

46 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| sierra1 a răspuns:

Stând la coadă la vreo secție de votare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce sa uiti? Inscrie te ca mai ai timp.
Si da, poti vota chiar daca nu te inscrii

| Celcestietot a răspuns:

Normal! Nu trebuie sa ai cont pe TPU ca sa poti vota laughing!

| romeo78 a răspuns:

Acest site deschis pentru înscrierea electorală a fost aprobat inclusiv de președintele României, prin aprobarea ordonanței de urgență care reglementează votul, inclusiv cel din străinătate.
Rolul principal al înscrierii a fost de a afla câți cetățeni cu drept de vot, români, există într-un oraș din străinătate, ca în cazul în care se întrunesc numărul de alegători pentru constituirea unei secții de votare, să se deschidă în acea localitate o nouă secție de votare.
De asemenea, a fost deschis, pentru cei care au domiciliul stabil actual în străinătate, posibilitatea de a vota electronic.
Restul, sunt "fake news".
Iar, referitor la verificarea sumelor de bani, cei care spun "fake news", să se documenteze!
Există, în parlamentul european, o discuție despre un control de la o anumită sumă de bani, trimiși prin servicii non bancare, a provenienței sumei de bani, ca o luptă împotriva infracțiunilor de orice natură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Nu aprobă președinții ordonanțe de urgență

| Alexandrionelu a răspuns:

Și eu m-am contrazis cu Nevermore și Suntserios, pe o tema asemănătoare, am pierdut vreo 2 zile deampulea. Și mai e unul: "Sierra1" dacă nu ma înșel, care e tot de-al lor. Ataca în haita. Mai ales Nevermore este un idiot desăvârșit și troll PSD, comunist pana în măduva oaselor. Celelalt cred ca sunt ceea ce Putin numește "idioți utili", victime ale dezinformarilor pe care au început sa le creada și sa le susțină.
Da-i in mă-sa de idioți, nu merita sa îți pierzi timpul cu ei, oricum ei au dreptate întotdeauna, nu ajungi niciunde cu asemenea oameni.
Mai bine ajutam oamenii care chiar au nevoie de un sfat sau o informație, decât sa pierdem timpul în polemici fără sfârșit cu asemenea exemplare.
Mi-e îmi explica creștinul de Nevermore ca "diasporenii" nu ar trebui sa aibă drept de vot, ca toate tarile fac asemenea liste și ca recursul compensatorii nu a avut nici o legătură cu Dragnea, ci a fost o lege bună și normala. Cu un asemenea om chiar n-ai ce discuta.

| Alexandrionelu a răspuns:

"Dezinformări nesimțite" exact sintagma asta mi-o scriau și mie niște useri dubioși pe adevărul.ro, când comentam chestii împotriva lui Dragnea, Dancila sau în general a ciumei roșii.
Omul asta nu dezinformează, ci are perfecta dreptate. Argumentul vostru ca dubla impozitare și predarea listelor către Anaf sunt ilegale sunt egale cu zero într-o tara în care legile justiției se modifica la 12 noaptea. Diaspora trebuie și va fi prevăzătoare, cum poți avea încredere în niște legi care se schimba oricând, după placul unor infractori? E ca și cum am juca șah, iar în timpul jocului oponentul schimba regurile de joc, n-ai decat de pierdut dacă intri într-un asemenea joc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul nici măcar nu știe ce e recursul compensatoriu, crede că are ceva treabă cu niste decizii ccr, dar e varza in capul lui la toate capitolelelaughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Prietene tu incurci grav niste concepte. Habar nu aveai ce spuneai. La fel cum nu ai inteles nimic din articolul ala cu impozitarea si te a contrazis absolut toata lumea care ti a raspuns la intrebare. Mai citește odata articolu, mai invata ce inseamna treaba aia cu recursul si vorbim dupa cine e pesedist si cine nu intelege ce citeste.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Si da, e o dezinformare nesimtitata.

1. Anaf daca vrea ia listele cu cei care vor vota si gata. Nu are nevoie de listele cu inscrierea.
2. Tu nu ai inteleg nimic despre ce impozitare a vorba. Nu mai continua cu dezinfirmarea DUBLEI impozitări, ca nu a zis nimeni nimic de asa ceva.
3. De ce le place romanilor sa se pise pe orice șansă la ceva care sa mearga. Ultimele alegeri toti s au batut sa voteze. Cand li se ofera posibilitatea sa se organizeze ii apuca tremuriciul.
4.ce e rau in a plăti impozite corect fiecare cetatean?

După ce raspunzi logic si coerent la intrebarile astea vii si ma faci idiot, psdist samd. Eu inteleg ca tu vezi chestii la tv si e cool sa te aprinzi. Si eu ma aprind, da incerc sa inteleg lucrurile inainte.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Hai ca îți radpund:
1. Pentru ca listele cu cei care au votat nu înseamnă nimic. Dacă Gheorghe votează în Paris, Anaful nu știe dacă Gheorghe muncește în Paris, sau chiar era în excursie în Paris în săptămâna voturilor. În schimb dacă Gheorghe se înscrie pe lista și își da adresa de rezidenta, atunci Anaful știe ca poate sa mai mulga niște bani de la Gheorghe, pentru ca sigur muncește în Paris.
2. Am înțeles foarte bine ce înseamnă dubla impozitare după legislația de astăzi. Dar cine poate ști ce va însemna peste o zi, o luna, un an. Legile se schimba tot timpul, oricând te poți trezi ca la 12 noaptea au dat un oug și apoi îți vine factura de la Anaf.
3. Dacă nu ne-am înscris pe lista, din motivele de mai sus, asta nu înseamnă că nu vom merge la vot. Iarăși vor fi cozi kilometrice, ca să scăpăm odată de ciuma roșie.
4. Plătim impozite exact ca toți cetățenii tarii în care locuim. Nu vom plăti nimic în plus pentru ca ne-am născut într-o tara condusa de niște mafioți.
Mulțumit?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Tocmai ai dovedit ca nu ai nicio informatie despre ceea ce vorbesti.

1. Nicaieri in formular de inscriere nu iti cere dovada de rezidenta. Doar te pune sa completezi unde vrei sa votezi. Poti sa stai in Olanda si sa completezi ca vrei sa votezi in Franta sau in Belgia. Atat tot. Dar sunt sigur ca nici macar nu te ai chinuit sa te uiti pe formularul de inscriere.

2. Nu ai inteles. A fost o intrega discutie despre asta. Si daca e de dat lege, pot sa dea ce lege vor ei si sa ii controlezi pe toti care vor ei.

3. Exact. Cat de idioti ar fi toti cei din diaspora sa se inghesuie iar duminica la cozi kilometrice pentru ca nu au vrut sa se organizeze desi li s-a dat sansa? cat de idioti?
4. Iarasi, nu ai inteles nimic din treaba cu impozitarea. Daca tu ai venituri din Romania, de ce sa nu platesti impozite pentru veniturile alea? Unde e corectitudinea? Eu locuind in Romania si inchiriind un apartament aici platesc impozit. Tu locuind in Germania si inchiriind apartamententul din Romania de ce sa nu platesti impozit?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Iarăși am căzut în capcana, sunt atâtea lucruri utile pe care le-aș putea face și eu stau sa ii explic unui încuiat cum sta treaba în afara granițelor. Se zice ca fiecare om are un fetiș, al tău vad ca este contrazisul.
1.Cat de rentabil este sa te înscrii sa votezi în Olanda, dacă locuiești în Germania? Tu de ce nu te înscrii sa votezi în Ungaria?
2. Nu, tu nu ai înțeles. Nici o tara europeana nu este obligata sa ii dea anafului o lista cu veniturile noastre. Ei o pot obține numai dacă suntem noi atât de prosti încât sa le-o dam de buna voie.
3.Nu suntem idioți, suntem precauți. Mai bine stam o zi la coada la ambasada, decât sa ne dam de buna voie datele unui asemenea guvern. Când ai lăsat în urma o tara bolnava, condusa de neocomunisti și infractori, nu îți poți permite sa îți dai datele tale din tara adoptiva unor asemenea oameni.
Nu e greu de ghicit ca România se apropie de un colaps economic. Salariile bugetarilor și pensiile tot cresc, pentru ca cineva trebuie sa ii mai și voteze, indexul demografic este negativ, suntem pe locul 2 la migrație după Siria, multe companii străine și-au retras investițiile din tara. În asa situație guvernul ar face orice le sta în putere sa stoarcă un impozit de la milioanele de romani care muncesc în străinătate.
4. Dacă as fi avut un imobil în România, pe care l-aș fi dat în chirie cu contract înregistrat, as fi plătit oricum impozit în România pentru asta, indiferent unde m-aș afla și ce as face.
Uite aici: https://www.calculatorvenituri.ro/......ga%C5%A3ii

Toată ardoarea cu care guvernul vrea sa investigheze situația diasporei, mie îmi miroase a pasul 1 dintr-un proiect de lege care urmărește taxarea abuziva a noastră, a celor care am ales sa cautam o viata mai buna în alta tara. Nu ar fi prima teapa, pe care o da statul roman. Îți mai aduci aminte de FNI - fondul național de investiții, garantat de CEC, care la vremea aia era filială a băncii naționale romane? Zeci de mi de oameni și-au pierdut banii pentru ca au avut încredere în ceva garantat de stat. Diaspora nu va musca aceasta momeala, nu le vom pune pe tava acestor infractori și corupții datele noastre.
În alte condiții ar fi fost altceva, dar cu o asemenea guvernare, în nici un caz!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Esti gramada. Ireal cum nu poti intelege niste lucruri de baza.

Hai sa iti mai explic odata. Fii atent. Iti scriu cu litere mari ce e important, sa retii.

1. NICAIERI in formular de inscriere nu iti cere dovada sau ADRESA de REZIDENTA. Pricepi asta?
Daca tu locuiesti in orasul Aachen din Germania si cea mai apropiata sectie e in Maastricht in Olanda, nu acolo ai sa te duci? Uite ca e rentabil.

2. Uite am zis eu ceva ca vreo tara da anafului vreo lista? Unde am zis asa ceva? E doar dovada ca in continuare tu nu intelegi ce scrii tu si ce scriu altii.

3. "Nu suntem idioți, suntem precauți. Mai bine stam o zi la coada la ambasada, decât sa ne dam de buna voie datele unui asemenea guvern."

realizezi cat de idioata e afirmatia asta? REALIZEZI ca tu daca stai ca vita la coada 12 ore tu TOT iti vei da DATELE guvernulul. Ca nu votez anonim, votezi cu nume si prenume si act de identitatesi datele alea ajung la ministerul de externe care face parte din GUVERN.

Nu o mai da cu abureli. Atat timp cat lucrezi legal si ai rezidenta intr-un stat UE nu poate nimeni sa te impoziteze abuzit. INTELEGE odata

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ca sa te ajut sa intelegi 2 lucruri iti mai pun 2 intrebari punctuale.

1. intelegi ca in formularul ala nu iti cere nimeni detalii de REZIDENTA? si te intreaba doar unde vrei sa votezi?

2. intelegi ca daca votezi in afara tarii sau in tara datele tau vor aparea pe o lista si cartea ta de identitate va fi scanata si GUVERNUL va sti EXACT unde ai votat?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Și iarăsi ne întoarcem de unde am plecat.
Hai ca îți explic pentru ultima dată, ca la un copil de gradinita:
Gheorghe este în excursie la Paris. Mihai și Elena sunt în luna de miere tot acolo. Vasile este în turneu tot în Paris, iar Răzvan muncește acolo și se înscrie pe lista electorala pentru ca să voteze în Paris.
Toți cei de mai sus votează în Paris.
Tu te numești Anaf. Tu vezi ca Gheorghe, Mihai, Elina, Vasile și Răzvan au votat în Paris, cum ști tu pe care dintre ei sa îl treci în baza de date a romanilor stabiliți în Paris?
Iar la celelalte aberații ale tale nu are rost sa îți mai scriu odată ceea ce ți-am scris deja. Practic tu faci toată diaspora idioada pentru ca nu are încredere sa își dea datele personale unui guvern corupt, condus de infractori.
Ști ceva? Dacă toți romanii ar gândi ca tine, nici măcar nu m-aș mai duce la vot, pentru ca oamenii ca tine își merita soarta!
Subiect încheiat, ca ne apuca ziua alegerilor și tot nu ajung niciunde cu tine.
Tu poți sa te înscrii sa votezi în câte tari vrei, pentru ca tot e la moda turismul electoral. Diaspora a gândit la fel ca mine, dovada este numărul infim de înscrieri.
Ori toată diaspora este alcătuită din milioane de idioți, ori tu și tovarășul Nevermore sunteți și idioți și rău intenționați.
Ești praf!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Acum esti amuzant. Crezi ca anaf daca vrei nu stie cine sta la Paris 3 zile, cine sta 3 ani, cine are venituri in Romania si cine nu?
Crezi ca Anaf daca se uita pe cine a votat acolo nu vede ca Mihai si Elena + Gheorghe si Valise au venituri legale in Romania si deci muncesc in tara iar Razvan nu are niciun venit in Romania?

Plus, care e problema lui Razvan daca munceste legal in Paris?

Repet, tu chiar nu ai inteles care e treaba cu impozitarea diasporei. Chiar nu ai inteles, si acum te invarti in jurul cozii.
Esti aberant deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nici nu trebuie să aibă neapărat venituri...pot deține mașini înmatriculate aici, imobiliare etc pentru care să fie necesara plata impozitului...în fapt proiectul de la MF asta urmărește, să le comunice mai ușor ce au de plătit

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Te repeți aiurea, ca o moara stricata. Tot ce scriu eu e fals, pentru ca am scris eu, am înțeles. Atunci citește ce scrie pe Europa.eu:
https://europa.eu/......dex_ro.htm

Iti spicuiesc eu câteva pasaje:
"Există riscul ca veniturile dumneavoastră să fie impozitate de două ori în cazul în care două țări au dreptul de a face acest lucru, deoarece:

locuiți într-o țară din UE, dar lucrați în alta"
"Din fericire, majoritatea țărilor au încheiat acorduri privind dubla impozitare, care permit evitarea acestei probleme."

Ce nu înțelegi? Că România se poate retrage oricând din aceste acorduri privind dubla impozitare și atunci pot sa o faca legal?
Legea este în mâinile lor, fac ce vor cu ea, tu chiar nu pricepi?
Ei au o bila de plastelina în mana. Tu susții sus și tare ca ei nu pot avea un cub, pentru ca este o bila.

Si mai citește și articolule asta, chiar dacă sunt mai vechi:

https://adevarul.ro/......index.html

https://www.gazetaromaneasca.com/......scrocilor/

Ceea ce se întâmplă acum cu "campania" de votare a diasporei este doar o alta abordare a acelorași idei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

"locuiți într-o țară din UE, dar lucrați în alta"

asta inseamna ca nu locuiesti legal in tara in care lucrezi. Daca daca ai avea rezidenta ai sta legal si nu ar fi absolut nicio problema. Repet. NU INTELEGI CE CITESTI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ionel în linkurile alea 2 pe care le-ai dat scrie cumva că trebuie să plătească impozit pentru veniturile din străinătate? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Uite ce scrie în declarația aia despre care ne-a dat el link:

3. Declarația se depune şi de persoanele fizice rezidente române, cu domiciliul în
România şi de persoanele fizice care îndeplinesc, pentru anul de raportare, condiția
prevăzută la art.40 alin.(2) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi
completările ulterioare, care desfăşoară activitate salarială în străinătate într‐un stat cu care
România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri şi sunt plătite pentru
activitatea salarială desfăşurată în străinătate de către sau în numele unui angajator care
este rezident în România sau de un sediu permanent în România (veniturile salariale
reprezintă cheltuială deductibilă a unui sediu permanent în România), în următoarele
situații, după caz:
a) în cazul în care, acelaşi venit din salarii a fost supus impunerii atât în România, cât
şi în străinătate;
b) în cazul în care, persoana fizică a fost prezentă în străinătate pentru o perioadă
mai mare decât perioada prevăzută în convenția de evitare a dublei impuneri încheiată de
România cu statul în care s‐a desfăşurat activitatea;
c) în cazul în care, detaşarea în străinătate a persoanei fizice a încetat înainte de
perioada prevăzută în convenția de evitare a dublei impuneri, iar angajatorul nu mai poate
efectua reținerea diferențelor de impozit, întrucât între părți (angajat‐angajator) nu mai
există relații contractuale generatoare de venituri din salarii.
3.1. În cazul în care acelaşi venit din salarii este supus impunerii, atât în România, cât
şi în străinătate, statului străin revenindu‐i dreptul de impunere potrivit convenției de
evitare a dublei impuneri încheiate de România cu respectivul stat, regularizarea impozitului
datorat de rezidentul român se realizează de organul fiscal competent din România, la
cererea contribuabilului, prin completarea corespunzătoare a declarației. În acest caz,
declarația reprezintă şi cerere de restituire

deci și dacă a fost impozitat dublu îi restituie

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Cazul meu este diferit, fiind dublu cetățean, dar majoritatea sunt cetățeni romani, cu domiciliul în România și rezidenta în tara x. Pentru ei se aplica ceea ce am citat eu mai sus. Domiciliu și reședință nu sunt același lucru.
@more: iar te bagi ca chiloții? Suge o ceapa rosie!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Am inteles acum. Tu esti ceea ce se numeste analfabet functional. Citesti da nu pricepi nimic.

"Pentru a evita dubla impozitare va trebui probabil să dovediți că sunteți rezident și că ați plătit deja impozitul pe venit"

In link dat de tine. Fix asta zice. Ca daca esti rezident in tara X si platesti taxele legal ai corect acolo nu te impoziteaza nimeni dublu. Serios. Citeste de 2 ori daca ai nevoie.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ordonanțele de urgență, ajung în parlament.

| romeo78 a răspuns:

Ești un #rezist incult, care nu citește Monitorul Oficial, ci doar ce scriu site-urile #rezist!
Să dea Dumnezeu să vină opoziția la conducerea țării noastre în următorii 5 ani, în frunte cu Johannis, iar în anul
cvadruplu electoral, să tragem linie și să vedem câte spitale, școli, drumuri, autostrăzi au construit! Câte investiții majore au realizat! Câte fabrici, uzine au deschis! Ce fel de performanță în agricultură avem!
Căci, doar de vorbe, promisiuni, propagandă, fake news, haștagiști sunt sătul! Mi-e lehamite de această propagandă anti PSD!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Dar își produc efectul din prima secunda de la publicarea în MO, parlamentul le poate ține acolo ani întregi și cretinul de Werner ar fi blocat și asta dacă putealaughing)

| Bizon95 a răspuns (pentru romeo78):

Wow, pana acum nu am realizat ca esti pesedist, asa ca te-am tratat ca pe o fiinta umana: cu respect... imi pare foarte rau pentru asta, promit solemn ca nu mai fac niciodata!

si cand te gandesti ca inainte de a te intalni pe tine eram apolitic

acum imi pare rau ca te-am contrazis in vreun fel, pentru ca e ca si cum m-as pisa impotriva vantului, ma ud, put, iar tu oricum nu poti fi atins pentru ca atat timp cat esti la putere si ai de unde sa furi, poti sa te aberezi in draci ORICAT AR FI DE MARE INEPTIA:

Dancila: "cazul Caracal a fost creeat de presedintele Iohannis si de de forte anti-pesede ca sa ne faca de ras"

asa ca mai am un singur lucru sa iti spun, acelasi lucru pe care il spun cand aud de nazisti, hitler, coMuisti samd:

HAIL TO THE KING, BABY!

PS imi pare rau ca nu citesc monitorul oficial, asa ca tine, dar e foarte bun la veceu, ma simt ca si cum m-as sterge la fund de rahat, cu rahatul debitat de pesede si apoi publicat in monitorul oficial, rahat cu rahat la un loc, multumesc de idee!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Dancila: "cazul Caracal a fost creeat de forte presedintele Iohannis anti-pesede ca sa ne faca de ras"

îmi trimiți și mie un link cu declarația asta?