| Roxana_Măraru_1998 a întrebat:

Mai primesc pensia de urmas daca ma angajez?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate cumula pensia de urmas cu salariu doar daca mai urmezi studii, indiferent de care, liceale, postliceale, profesionale sau facultate, dar nu peste varsta de 26 de ani, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„ART. 118.(1)În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b)dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
Daca ai peste 16 ani si nu mai continui studiile atunci nu vei mai primi pensiea de urmas.