| sopranaCadaverica a întrebat:

Mai sunt rusii un popor credincios in prezent?

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu prea. Au fost spălați rău pe creiere în timpul comunismului. Iar dintre bătrânii care au apucat să cunoască vremurile țarului... nu prea au mai rămas.

| SilentRain a răspuns:

Da 'cred in sfanta Votka

| IIIshaneIII a răspuns:

Da rusii sunt,, cretini ortodocsi,,

| unvecin a răspuns:

Unde putem verifica infomația pe care e clădită întrebarea - cum că rușii au fost cândva un popor credincios?

Întreb din pură curiozitate... (Oare cum arăta acel credințometru cu care s-a ajuns la concluzia dată?)

| sopranaCadaverica explică (pentru unvecin):

Trebuie sa fii prea cinic sau prea prost ca sa intrebi asa ceva. In caz ca e vorba de prima varianta, iti recomand sa nu mai comentezi aiurea la intrebari. In al doilea caz… mai complicat! Mai citeste despre Ortodoxism in general, despre traditia acestei religii in spatiul slav, despre Biserica Ortodoxa Rusa. si daca stii engleza, digera asta: http://factsanddetails.com/russia/People_and_Life/sub9_2b/entry-4999.html

| unvecin a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Era o vorbă: când nu știi ceva mai bine să fii prost un minut și să întrebi, decât să nu întrebi și să rămâi așa.

Da, probabil sunt nerușinat sau prost că întreb... În fine. Poate vor întreba alții mai frumos. Sau poate aflu din altă parte. Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru unvecin):

Rușii sunt poporul unde biserica ortodoxă a avut, poate, cea mai mare influență în istoria ei, e total absurd, ignorant, să spui că rușii n-au fost, și încă sunt, apropo, un popor foarte credincios.

| MishuD a răspuns:

Rușii nu au fost niciodată un "popor religios", maxim 50% din populație se identifică ca fiind creștini (catolici, ortodocși, de rit vechi etc), vreo 30% sunt atei sau agnostici iar restul musulmani, budiști sau altele.
In comparație cu românii sau moldovenii care's peste 85% creștini declarați, rusii nu sunt, in general, religioși.

| lorena66 a răspuns:

Da. Au Religie budista parca.