| anonim_4396 a întrebat:

Maine am fost rugat de catre bunica mea sa ma duc sa- i cumpar niste medicamente ca sa nu iasa,insa parintii mei stau in aceeasi curte cu ei,doar ca acestia pleaca la munca de dimineata si se intorc seara, iar bunicii mei au nevoie de aceste medicamente, eu in buletin am adresa unde stau si ei, doar ca eu locuiesc de 8 luni cu iubita mea in garsoniera ei, daca fac declaratie pe propria raspundere ca ma duc sa le duc medicamente, imi pot da amenda? Sau la intoarcere sa imi zica ca nu ma cred si sa-mi dea amenda? Ce ar trebui sa fac ca sa vada ca zic adevarul? Filmez? Am inteles ca multi au primit amenzi de genul gen abuzuri

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ai auzit niste minciuni interesate, raspandite de naivi; eu am vazut ca nu se urmareste sa ti se dea amenda, ci sa vie respectate restrictiile. Faci varianta actuala, simplificata a declaratiei, nu ai de scris decat adresa ta reala, adica locul unde stai, lucul sau locurile unde mergi, data si semnatura, fara ora. La scop bifezi asistenta unor batrani. Nu e treaba lor sa te creada, nu ai nevoie sa te creada, totul e sa ai declaratia. Nu vei avea nici o problema.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In declaratie iti spune clar sa scrii adresa la la care locuiești indiferent de ce scrie in buletin.

| minrest a răspuns:

Amenda se poate contesta, si nu o sa ii inteleaga nimeni ca au dat amenzi in cazuri neclare, contrar instructiunilor; sunt destui recalcitranti care nu cred in existenta virusului de amendat, cazuri clare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cu declaratia si cartea se identitate, asa cum ti-a spus si minrest. In declaratie scrii: farmacie, bunici, str...

| FreddieM a răspuns:

Nu uita sa iei si bonul fiscal sa-l prezinti organului.

| Anonim5647 a răspuns:

Locuim in Bucuresti, si sunt 12 minute maxim intre noi