| LanguageMaster a întrebat:

Majoritatea celora care frecventează biserica sunt bătrâni?

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Nu chiar, am văzut de multe ori băieți și fete tinere, bătrâni, copii, acum tineretul și o pierdut credința și nu e de mirare sa vezi mai mulți bătrâni, dar credința nu semnifica mersul la biserica, ci sa ai credință în suflet, sa crezi în Dumnezeu, sa i te rogi lui, nu sa te închini la niște icoane nu asta înseamnă credință adevărată. Nu trebuie neapărat sa fi credincios ca să fi un om bun, sunt oameni buni, cu suflet bun și atei, chiar mai buni decât mulți Ipocriți ce se dau credincioși, de fapt sunt credincioși cu numele și mai puțin cu faptele.

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce intrebare ciudata, nu doar batranii frecventeaza biserica.
Si oricum intrebarea este mult prea generala, sunt zeci mii sute de mii de biserici, cei care fac parte din congregatii crestine de exemplu zic ca merg tot la biserica, doar ca biserica lor este diferita de cea ortodoxa sau cea catolica. Este mai degraba o cladire fara picturi sau icoane, fara altar etc doar cateva scaune si un pupitru in mijloc pentru predicator.

| Frank51 a răspuns:

Dacă vorbim de România da, deoarece sunt foarte mulți bătrâni, și sunt și activi. Dacă ne raportăm la alte țări, probabil procentul este mai egal.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| RobertMoon a răspuns:

Du-te duminica la biserica și convinge-te, sunt majoritatea bateani care n-au treabă acasă, caută vorba pe acolo...pentru ei biserica nu înseamnă neapărat apropierea de Dumnezeu, ci un loc de socializare/radiosant.

| Sophieka a răspuns:

Intr-adevar, sunt mai multi varstnici decat tineri care participa la slujbele din Biserici sau care aleg sa tina credinta lor straveche pana la moarte. Dar vei vedea si persoane intre doua varste si tineri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, batranii si copii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai facut curios, o sa fac sondaje. Eu am vazut de toate varstele

| FantasyBoy a răspuns:

Nu neaparat batrani, doar cu intelect foarte scazut. :-)

| Salontanul a răspuns (pentru FantasyBoy):

Cred ca ar trebui sa te abtii. Nu esti in masura sa judeci o categorie sau alta de oameni. Astea sunt idei fasciste.

| FantasyBoy a răspuns (pentru Salontanul):

Normal ca sunt idei fasciste, cunoastem cu totii apropierea dintre biserica ortodoxa si miscarea legionara, nu mai vorbim de pozitia generala a acestei secte in raport cu ideea de progres social, de deschidere culturala, de adevarul stiintific, etc.

| LittlePoppy a răspuns:

Nu. Eu vad extrem de multi tineri. Majoritatea cu copiii dupa ei.

| Smolbean a răspuns:

În bisericile ortodoxe/catolice da. La celelalte culturi sunt mai mulți tineri