| claueu16 a întrebat:

Mama mea are un teren pe care am vrea sa il vindem, in alt judet pe care nu-s facute nici actele de succesiune. Noi avem probleme de sanatate si nu ne putem duce. Sunt targeted individual si nimeni nu e dispus sa ne ajute. Unde gasesc eu pe cineva de incredere sa ii fac imputernicire? La cine naiba sa apelez? La politie, mascati, trupe speciale?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai intai trebuie sa faceti procedura succesorala. Aceasta se face, obligatoriu, la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului (cel dupa care a ramas terenul) si nu de la locul unde este situat terenul. Abia dupa ce dreptul de proprietate este inscris pe mostenitorii legali acestia pot vinde legal terenul si pot imputernici alta persoana, prin procura speciala, autentificata de un notar public, sa il vanda. In procura se poate specifica suma minima pe care poate vinde imputernicitul si ca vanzatorul sa vireze direct pretul intr-un cont la banca al mostenitorilor, pentru ca acestia sa fie siguri ca primesc pretul stabilit.

| claueu16 explică (pentru Ioandelasal):

Intrebarea este daca pot pune un avocat sa sa imi faca el succesiunea. Trebuie sa mearga din orasul in care se afla intr-un sat invecinat sa scoata actele de la primarie. Fac avocatii asa ceva? Intra in competenta lor? Plus ca cine stie cat costa, sau un notar si sa ii trimit actele prin posta deoarece nu ne putem deplasa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru claueu16):

Nu este nevoie de avocat, daca clientii nu se pot deplasa notarul poate merge la domiciliul lor, asa ca adresati-va unui notar.

| claueu16 explică (pentru Ioandelasal):

Pai daca trebuie notar de la ultimul domiciliu al defunctului atunci cum fac? Notarul ala e in alt judet. Nu cred ca acwpta sa vina.

| Ioandelasal a răspuns (pentru claueu16):

Atunci solutia este procura speciala, se poate face de catre orice notar de la domiciliul tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliție, mascați, trupe speciale, au misiuni specifice de apărarea a ordinii publice și de prevenire a infracțiunilor, de luptă cu infractorii. Astfel nu sunt potriviți pentru a apela la ei.
Ai scris că sunt targeted individual, nu am înățeles ce este aceasta.
Succesiunea este un act juridic care trebuie făcut de către moștenitori. Astfel fiind un act juridic poți să apelezi la un avocat și să faci o procură în care să specifici exact pentru ce ăl delegi.

| claueu16 explică (pentru sadrian46):

Da cu avocat ma gadeam si eu dar nu stiu cat costa, daca accepta sa se deplaseze si daca e dispus sa ma ajute. ( targeted individual= individ vizat. Luat in vizor si hartuit etc. de o corporatie sau de un stat In cazul meu sunt unul sau mai multe state)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru claueu16):

Ce ai facut, i-ai spart contul de mail lui Bill Clinton?

| sadrian46 a răspuns (pentru claueu16):

Ca să fii vizat așa cum susții dta, trebuie să existe un motiv.
Ce constat eu, este că dta ai probleme de sănătate mintală care se tratează la psihiatrie.
Dacă faci un tratament, vei putea să îți rezolvi mai ușor apoi restul problemelor de viață.

| claueu16 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca ce spune wikipedia e corect totul a inceput in anul 1980 cand a fost pus sef al armatei romane Vasile Milea. Tatal meu a lucrat in amata si il chema tot Vasile avea 28 ani pe atunci si a fost folosi ca pe o umbrela apoi in 2013 cand am implinit eu tot 28 ani m-au pus pe mine. Asta am aflat-o de curand. Credeam ca a inceput dupa revolutie. Iar de atunci dn 1980 am fost asociati cu mai multe persoane cunoscute. Si au inceput si aia din strainatate sa faca la fel.

| claueu16 explică (pentru sadrian46):

Uite ca nu e obligatoriu sa existe. Au inceput mai intai cu tatal meu apoi s-au luat de mine si ne-au lasat la voia intamplari. Citeste ce i-am scris lui Gabi Dumitrescu. Plus ca idiotii m-au tinut o luna inchis fortat la pshihiatrie mi-au inrautatit problemele cardiace si mi-au provocat si altele si cred ca intentionat din cauza tratamentului mi-a crescut apetitul pentru dulce si sex.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai cum sa il vinzi daca nu este al tau, nu ai acte pe el nu ai facut succesiunea, de ce mama ta nu a facut succesiunea? De fapt al cui este terenul daca nici ea nu are actele de succesiune.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie mai întîi sa faca succesiunea si abia după aceea cand este ea proprietar il va putea vinde, altfel este complicat. Trebuie mers la un notar ce treaba are politia sau mascatii, la notar acolo se fac succesiuni se legalizează acte, mergi si intrebi notarul care sunt pașii necesari pentru a face succesiunea, si notarul i ti va spune cu ce acte sa vi la el tu si mama ta.

| claueu16 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu procedura dar nu are cine sa mearga in alta locaitate pentru ca notarul trebuie sa fie de pe raza teritoriala unde se afla terenul. Terenul a fost al bunicii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru claueu16):

Altă solutie nu ai.