| LL00LL55 a întrebat:

Mama mea e in strainatate si tata e in tara. Eu am implinit 18 ani. Nu cunosc adresa mamei mele din strainatate dar cunosc adresa unde are mutatie in Romania. Niciunul nu ma sustine financiar. Vreau sa-i dau pe amandoi in judecata. Atunci cand fac cererea catre instanta are ceva daca :

-Are ceva daca o trec adresa ei din Romania deoarece nu stiu adresa din strainate?

-nu stiu adresa tatalui meu pot trece adresa parintilor lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face cererea pentru pensie alimentara doar daca urmezi studii. Poti trece in cerere adresa mamei din Romania. Ar trebui sa te interesezi de adresa tatalui, daca nu sta cu parintii lui, altfel citarea nu va fi corecta si procesul se va tergiversa.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai implinit 18 ani, legal nu mai este problema nimanui sa te intretina! ESti adult si esti pe picioarele tale!
Cauta-ti de munca si intretine-te singur!
Ori ai vreun handicap fizic si nu poti sa muncesti? Caz in care, mergi la o comisie medicala, sa fii evaluat si sa primesti ajutor social.

| LL00LL55 explică (pentru Violleta2022):

E simplu daca nu sti nu raspunzi. Parinti sunt obligati obligati de lege sa-mi acorede pensie de intretinere pana la 25 de ani daca sunt in continuarea studiilor. Azi mi-am luat un avocat si am depus cererea la judecatorie deci stiu foarte bine.

| Kinda a răspuns (pentru LL00LL55):

Pai aia ziceam sa iti iei un avocat iar el te informeaza

| Kinda a răspuns:

Salut chestiile astea le vorbesti cu avocatul, oricum ai nevoie de unul, iar daca 18 ani nu prea ai sanse sa castigi procesul, esti deja major ei sunt obligati sa te sustina pana la 18 ani, imi pare rau!

| LL00LL55 explică (pentru Kinda):

Parinti sunt obligati obligati de lege sa-mi acorede pensie de intretinere pana la 25 de ani daca sunt in continuarea studiilor. Mersi de raspuns.

| alex04041982 a răspuns:

Daca cererea este facuta in Romania, poti trecevultima adresa cunoscuta.de ce nu intrebi pe bunicii tai de el.gaseste-l si incearca sa vrb cu el. apoi poti actiona in instanta.