| anayan2 a întrebat:

Mama mea este obligata sa ii plateasca casa de la bloc de unde sa tatal ei sau el trebuie sa stea la noi in casa daca nu si-l plateste?
Detalii:
Apartamentul a fost al strabunicilor, ei sunt morti acum, acolo a ramas tatal mamei, locuieste singur, el nu are serviciu nici pensie, nu stiu sa fi avut vreodata, el statea la alti oameni in trecut.
Mama are 2 surori, una dintre ele nu este fiica bunicului meu, dar bunicii mei sunt casatoriti, si acea matusa a mea este trecuta in buletin la acea adresa, adresa de unde sta bunicul, dar de cand are acea fiica bunica mea sta in alt judet. Acea matusa a mea poate fii mostenitoare daca nu este fiica bunicului meu?
Bunicul mai are un frate, mama spune ca unchiul ei ii plateste
Este logic ca mama ii plateste cheltuielile bunicului, pentru ca ii dispare salariul, si ea spune ca ii cheltuieste la piata, si sigur nu costa mancarea in 2 zile 1500RON.
Mama mea nu este casatorita cu tata, locuieste cu tata, in buletin este trecuta la adresa unde locuieste tatal ei.
Mama mea este obligata sa plateasca daca tatal ei nu plateste? Sau tatal ei trebuie sa stea la noi in casa daca nu isi plateste?
Nu stiu ce cheltuieli are, am auzit-o pe mama vorbind cu sora ei (cand statea sora ei acolo se vaita ca avea o mie de RON de platit si nici macar nu statea acolo), ceea ce imi este logic ca mama ii plateste.
Nu pot vorbi cu mama pentru ca minte, pe mine ca fiica ei, ma deranjeaza ca salriul ei dispare si eu am nevoie de lucruri de multi ani, pentru ca dupa 20 de ani sunt sarantoaca uite-ma cu zdrentele de la matusa pe mine ca n-au avut bani de haine sa ma duc la scoala si acum nu pot avea serviciu ca n-am terminat liceul.
Cand eram mica, mama nici nu primea salariu si nu vroia sa renunte la serviciu ca ea nu a terminat nici macar clasa a9a.
Daca nu este obligata sa le dea bani, de ce sunt ei atat de importanti?
Vreau sa evit ca peste cativa ani sa fie trimisi la mine in casa si sa am obligatia de a ii tine in casa mea. Adica, daca o ruda nu isi plateste cheltuielile lunare ale casei unde sta, sunt obligata eu sa ii tin in casa mea? Adica, nu pot abandona familia cum pot parintii sa-si abandoneze copiii?
Ma ingrijoreaza, sunt dintr-o familie de astfel de oameni care traiesc din *am primit de pomana* si pentru ca acum din cauza asta, nu pot avea nimic decat o pereche de sandale rupte de 6 ani, calculaorul matusii ca ea si-a cumparat laptop, si nu vreau sa ma trezesc cu politia ca am datorii fata de matusa ca mi le-a dat pe gratis si i-am rupt sandalele.
Sunt dintr-o familie problematica si sunt ingrijorata, tatal meu iar are probleme de cheltuit pentru ca fratele lui a vorbit si nu s-a dus sa le plateasca si din cauza a ce au inceput ei nu isi pot continua treaba, si trebuie sa plateasca pentru ce a pus fratele lui sa faca si el e linistit in concediu. Care in trecut a avut de cheltuit multi ani intr-un proces cu unchiul lui care a aparut dupa ce a murit strabunica mea, noi locuind in casa unde a crescut tatal meu, unchiul lui nu a locuit aici, a venit peste noi, si nu aveam curent electric fiindca nu putea face actele la casa.
Nu vreau sa ma trezesc cu datorii sa plateasc pentru rudele mele, si numai vreau sa dispara salriul mamei mele pentru niste oameni care nu le-a pasat de ea, mama mea sta cu tata de la 15 ani ca nu avea unde sa locuiasca, fiind teritoriul surorii ei.
Pentru ca parintii mei sunt chiar atat de saraci de nu le ajunge banii intr-o luna sa cumpere paine, si pentru ca au de cheltuit pentru familie, si ma deranjeaza!
Sa rescriu intrebarea pana o intelegeti? Cate sute de intrebari sa mai scriu? Nu intelegi pentru ca nu te confrunti cu asemenea probleme si nu vrei sa crezi existenta lor.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cine mosteneste depinde de: testament, mostenitori rezervatari (adica cei care i-au fost copii decedatului, fie naturali, fie adoptivi), daca mai are sot/sotie, daca are frati/surori, daca unii din mostenitori renunta la mostenire in favoarea celorlalti, etc.

| anayan2 explică (pentru doctorandus):

Bunica, e maritata cu tataie, a facut copil cu amantu si sta cu el in alta parte, ele sunt trecute in buletin la adresa bunicului meu, nu e fiica bunicului meu, ea poate fii mostenitoare ca-i fiica sotiei lui?

| pilaf a răspuns:

Nu se înțelege fiindcă nu știi să explici. Cum adică să plătească o casă la bloc? Ce dracu e aia? Poate apartament. În fine, fă-ți ordine în gânduri și poate vom înțelege ce dorești.

| anayan2 explică (pentru pilaf):

Pentru ca am mai scris ba de 10 ori si tot schimb cuvintele sa pricepi tu intrebarea si ma corectezi cu ce am mai scris deja, dar incercam sa explic