| alexandru0sorin a întrebat:

Man, e legal sa inresistrezi pe cineva telefonic in Romania fara acordul ei? Exemplu, daca fac un apel catre cineva si zic " aceasta convorbire poate fi inregistrata pentru motive cutare cutare" e ok, categoric. Dar daca nu zic e ilegal sa inregistrez?

Fie ca inregistrez persoane fizice, fie persoane juridice?

Răspuns Câştigător
| Zzu123 a răspuns:

In sens strict, este aplicabil codul penal prin dispozitia de mai jos
Violarea vieţii private, art.226.
(1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţa ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

In cazul unui interes legitim (asta stabileste organul de cercetare penala) exista dispozitii normative care inlatura caracterul penal al faptei, iar pe de alta parte exista si dispozitii in legea civila cu privire la un eventual prejudiciu material sau moral care poate fi creat prin aceste difuzari de sunete captate, cat si dispozitii cuprinse in legi speciale.
Subiectul in discutie este foarte vast si nu poate fi redus la un raspuns in 3 cuvinte, ca atare conteaza foarte mult situatia concreta in care se produce fapta.

| alexandru0sorin explică (pentru Zzu123):

Man multumesc mult pentru raspuns, pare clar si se intelege bine sa traiesti

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ilegal sa inregistrezi pe cineva fara acordul expres. Daca ai anuntat ca inregistrezi si persoana a fost de acord atunci este legal si inregistrarea poate fi folosita ca proba intr-un eventual proces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce-am analizat pe internet nu este ilegal sa inregistrezi + conform Art. 139 aliniatul 3 se poate considera proba.
http://legeaz.net/noul-cod-procedura-penala-ncpp/art-139

| alexandru0sorin explică (pentru anonim_4396):

Man acolo vorbeste de supravegheat cand ai dovezi ca cineva ar fi incalcat legea in cadrul unei judecate, nu oricand vrei tu! am citit mersi de linc dar nu ma ajuta...

| alexandru0sorin explică:

Edit: va rog daca aveti raspunsuri de tipul 'IANAL' sa le puneti decat daca aveti experiente cu asemenea situatii!

| Goddess23 a răspuns:

Nu am auzit nicaieri ca ar fi ilegal sa inregistrezi un apel telefonic indiferent ca anunti sau nu.

| alexandru0sorin explică (pentru Goddess23):

Man nu vreau sa dau impresia ca sunt tripat tot timpul dar chair nu e corect sa zici 'nicaieri' pentru ca in statele unite de exemplu este 100% ilegal de aia toate camerle de filmat sun tfara sunet!

| Goddess23 a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Da,dar noi suntem in Romania si legea se aplica pe teritoriul nostru.

| MSM12 a răspuns:

Din cate stiu, poti inregistra o persoana numai cu acordul si instiintarea acesteia