| cristiana_9515 a întrebat:

Matusa mea are 2 frati, unul - tatal meu si o sora. Eu am 2 copii si matusa vrea sa lase casa copiilor mei. Matusa nu are copii, nici sot. Notarul a spus ca poate lasa, citez: "bunuri mobile si imobile" oricui doreste, iar matusa vrea sa lase totul copiilor mei (21 si 17 ani). Este atacabil sau nu? Ce se poate face mai bine, fara sa am probleme vreodata?

Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Testamentul indiferent daca este sau nu notarial este atacabil
Cel mai bine act de vanzare - cumparare.

1 răspuns:
| simona24 a răspuns:

Trebuie sa isi faca testament la notariat pentru a lasa bunurile copiilor tai va nu poate fii atacat decat daca cei care vor sa isi insuseasca bunurile fac dovada ca nu era in deplinatatea capacitatilor minate cu acte probatorii(internari sau diagnostice de dezechilibru mintal)actul va trebui legalizat tot la notar.