| Sawarekh a întrebat:

Mi-a cerut pentru angajare printre alte acte si stagiu de cotizare pe ultimele 12 luni.

Problema este ca eu nu am mai lucrat full time decat cateva luni si asta a fost acum 2 ani, in momentul de fata sunt student.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Studentii sunt asigurati prin efectul legii, nu este necesar nici un stagiu de cotizare.
Si daca era vorba de experienta iti solicitau o adeverinta cu perioada lucrata anterior si profesia/meseria avuta.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sti student la stat si e vorba de cotizatia de sanatate, atunci mergi la secretariatul facultatii, pentru adeverinta. Tot acolo vei putea afla si procedura exacta pentru studentii de la facultatea voastra.

| Sawarekh explică (pentru Bula):

Deci nu se refera la experienta in campul muncii?

| Bula a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu.
In campul muncii platesti cotizatie la Casa de Sanatate si la dondul de pensii.
Pentru a beneficia de "gratuitate" la sanatate, trebuie sa ai minim 6 luni cotizatie (imediat anterioara necesitatii, in continuu), iar pentru spitalizare 12 luni.

| Sawarekh explică:

Credeti ca ma primeste si fara stagiul de cotizare?