| dorupopa a întrebat:

Mi-a expirat azi rovinieta pe la 15:00 si la 16:30 respectiv 21:00 (dus intors) am circulat pe DN cu camera fixa. Am platit noua rovinieta la 23:40 ca atunci mi-am amintit… imi vine amenda? Si daca da, as avea motiv de contestatie avand in vedere circumstantele?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rovignieta nu expira la 15.00 sau 16.30.
Expira la 23:59:59

| dorupopa explică (pentru suntserios):

Asa este, nu aveam bonul la mine si nu mai stiam cum expira.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.1 din OG nr.15/2002, privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(8)Perioada de valabilitate a rovinietei începe de la ora 0, 00 a zilei solicitate de utilizator şi expiră la ora 24, 00 a ultimei zile a duratei pentru care a fost achitat tariful de utilizare.
(8^1)Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24, 00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat."
Fata de aceste prevederi nu vei fi amendat, chiar daca te-a prins camera.

| sierra1 a răspuns:

La ora la care te-a "pozat" ințeleg că n-aveai achitată taxa de drum! Amenda vine, nu te emoționa, prin poștă

Răspuns utilizator avertizat