| llleo a întrebat:

Mi a fost furat telefonul de un prieten de al meu, pur si simplu l a luat si a fugit cu el. Nu îi stiu numele de familie, si nici unde sta, stiu doar cum arata si doar in ce cartier locuieste. Adresa exacta nu.
Daca ma duc la politie, au ce sa faca sau am nevoie de dovezi? Ajutor

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Data viitoare fa-i o poza „prietenului" asta al tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca nu-ti este prieten un hot din cartier, odata ce nu-l cunosti bine, nu-i stii adresa si te-a furat.
Mergi cu un parinte la Politie si declara furtul, facand o descriere sumara a aceluia.
inca un sfat: niciodata, dar absolut niciodata nu mai spuneca un hot, cocalar sau golan iti este prieten, ca te bagi singur in rahat, fara sa ai habar cu cine te inhaiti.
Fereste-te de asemenea oameni si nu vei mai fii talharit nici tu si nici familia, ta, ca asta se urmareste, sa se imprietenasca ca sa iti intre in casa, sa vada ce aveti si ulterior sa vina cu ceilalti hoti din gasca sis a va fure.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Urât! E de etnie romă?
Du-te la orice sectie de politie și dai o declaratie scrisă. Ori, o pregătesti de acasă. Nu ti se vor cere dovezi.
Du-te, până nu-l amanetează.
Dacă ați fost "prieteni", inseamnă că aveți si cunoștințe comune, care ti-ar putea oferi mai multe detalii despre el (nume complet, adresa de domiciliu, scoala/ liceul)? Ar fi bine sa-i contactezi rapid, dacă vrei sa iti recuperezi telefonul.

| llleo explică (pentru floresdemayo):

Si daca il amaneteaza nu mai e nimic de facut? Nici macar daca il prinde politia?

| AnemonaP a răspuns:

Da, fa cât mai repede sesizare la poliție

| LittlePoppy a răspuns:

Cum iti este PRIETEN daca tu nu stii nimic despre el?
Mergi la politie, dar ai nevoie de datele telefonului si dovada ca este al tau.

| gheorgheeroul12324 a răspuns:

Mergi la politie si da cat mai multe detalii, daca isi dau interesul iti vei recupera mobilul si sigur vei abandona,, prietenul,, daca nu l a vandut la altul