| Anaisssss a întrebat:

Mi-a fost furat telefonul la un spectacol.Se poate recupera? Daca da,ce-ar trebui sa fac? Cartela am blocat-o,urmatorul pas? Va rog, ajutoooor!

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, nu-l mai poți recupera. Dacă nu știi exact cine-i hoțul - la revedere.
Data viitoare fii mai atent(ă).

Într-adevăr, dacă e un smartphone, unele dintre ele au aplicație de localizare - merită încercat - dar șansele sunt minime.

| mgtow a răspuns (pentru kongeriket):

Ai ajuns expert mai repede decat mine, noroc.

| kongeriket a răspuns (pentru mgtow):

Nu chiar. Sunt mai „bătrân" decât tine pe-aici happy

| mgtow a răspuns:

Urmatorul pas e sa te intrebi cum ai reusit sa fi atat de neatenta cu un bun valoros sau nu depinde de cat ai dat pe el. Modelele noi au o aplicatie descarcabila care o pot vedea pe internet in caz de furt si localizeaza adresa numai ca la tine e pierdut definitiv. Solutia e sa activezi codul IMEI pentru a bloca permanent mobilul si cel care l-a furat nu il poate deschide doar il va arunca la cosul de gunoi. Codul IMEI se gaseste pe cutia lui (a telefonului) sau suni fabricantul pentru a face procesul de blocaj.

| Anaisssss explică (pentru mgtow):

Dar daca nu stiu codul IMEI? Il pot afla de la cei de la Vodafone, unde am abonament?

| mgtow a răspuns:

Probabil, daca nu suni la fabricant dupa caz daca are sediu in Bucuresti si un numar de contact. Daca nu e complicata treaba.

| Anaisssss explică:

Poveste cu happy-end! big grin mi l-au gasit cei de la politie, iar cel care l-a furat va avea dosar penal!

| Obsolete a răspuns:

Urmatorul pas conteacteaza politia si apoi o sa vezi ca nu mai ai ce face.O sa ti se ceara numarul de telefon, numele si altele. Apoi o sa ti se spuna ca aceste cazuri nu sunt rezolvate decat rar ce sa faci asta e Romania.