| andreiboss31 a întrebat:

Mi-a furat un idiot telefonul.
Daca m-as duce la politie sa fac plangere...as rezolva ceva daca sunt pusi la detectorul de minciuni?(il stiu...)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a face plangre trebuie sa ai si ceva probe, nu numai banuiala.
La detectorul de minciuni sunt examinati doar cei care accepta. De altfel proba aceasta nu este acceptata singura ci doar in coroborare cu alte probe.
Fii atent cu plangerea penala, daca nu se poate dovedi respectivul poate face plangere impotriva ta pentru denuntare calomnioasa.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar daca stii hotul nu se ia in considerare detectorul de minciuni.Trebuiesc probe pentru a putea acuza pe cineva de furt.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Nu stiu daca cineva va fi pus la detectorul de minciuni pentru ca acela nu reprezinta nici macar cauza probabila. Daca stii in ce cerc a fost furat telefonul poti sa faci mai degraba o interogare in cercul tau de prieteni si sa aflii daca stie cineva ceva, sau la baieti cum imi place mie sa spun.
Acuma daca te duci la politie poti declara in caz ca iti este gasit vreodata telefonul plus ca daca cunosti persoana respectiva se va speria si va incerca cel mai probabil sa scape de telefon.

| vatco a răspuns:

Poti merge la Politie sa raportezi telefonul furat, daca ai un telefon putin mai performant si a fost cumparat prin abonament poate fi gasit prin reteaua GSM..insa trebuie sa dovedesti ca telefonul a fost al tau..fiecare telefon are un cod unic prin care se conecteaza la retea..deci daca tu ai acte prin care sa dovedesti ca telefonul este cumparat de tine sau a fost folosit un abonament se poate gasi. daca deja cunosti persoana care ti l-a furat acesta va fi chemat la Politie si luat la intrebari.

| Sk1j4 a răspuns:

Nu rezolvi nimic.Nu ai nici o dovada.
Nu sa sa fi pus la detectorul de minciuni pentru asa ceva si oricum in Romania nu este luat in considerare ca proba detectorul de minciuni