| Andrei26253 a întrebat:

Mi-a zis cineva cum că ar exista o lege prin care un elev înscris la școală de șoferi poate să conducă o mașină pe drumurile publice dacă are în dreapta sa șofer cu minim 10 ani experiență. Este adevărat?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu este adevarat, cel care ti-a spus nu are habar de legislatia rutiera.
Doar in scoala de conducere poti conduce legal pe drumurile publice, avand instructorul in dreapta.

| Violleta2022 a răspuns:

In Romania NU este posibil asa ceva, doar in strainatate si doar in anumite tari.

In Romania este posibil numai cu un INSTRUCTOR de la scoala de soferi, care are licenta/autorizare sa faca acest lucru si masina cu comanda dubla.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Total fals. In Romania nu poți conduce daca nu ai permisul obținut decât în școală de șoferi.

| mihai69 a răspuns:

O fi, dar nu în România.

| mi25 a răspuns:

A fost o perioada, inainte re 1990 cand, cei care faceau scoala profesionala de soferi puteau sa obtina permisul de conducere inainte de varsta de 18 ani. Acestia puteau conduce asa cum spui tu: erau ajotori de sofer.
Acelasi lucru se intampla cu autovehiculele care cereau ca varsta soferului sa fie de 21 de ani. Exclus transportul de persoane.

| anonimuIl a răspuns:

Numai cu instructor lângă el și cu mașină cu dublă comandă la pedale poate conduce cineva fără permis.

| 1234568807 a răspuns:

Nu

| Mihai0101 a răspuns:

Nu poti asa ceva!