| Delocimportant a întrebat:

Mi.am cumparat un laptop de la Altex, in rate. Ratele le platesc catre ERB Banc, si ma duc la Banc Post sa le platesc. Platesc ratele la un aparat care seamana cu bancomatul, unde introduc un card, iar apoi banii de rata. Am 23 de rate, adica pe 2 ani. Am platit 3 rate din 23, dar apoi am scos banii de pe acel card, fiindca am avut nevoie de ei. Rata imi este de 200 de lei/ pe luna. Pana acum trebuia sa platesc 5 rate, adica 1000 de lei. Am facut contractul doar cu buletinul, in momentul in care am cumparat laptopul. Daca nu mai platesc ratele ce se intampla? Casa unde locuiesc nu e pe numele meu, ci pe numele parintilor mei. Ce se poate intampla? Daca lucrez, imi poate lua din salariu, fara permisiunea mea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot solicita inceperea executarii silite si, in cadrul acesteia, iti pot lua laptop-ul si face poprire pe salariu, prin intermediul executorului judecatoresc, indiferent ca esti ori nu de acord, nu-ti cere nimeni acordul, tocmai de aceea se numeste executare silita.
Vei plati mai mult daca se face executarea silita, cu cca 10% cel putin.

| K0sti a răspuns:

Evident ca-ti poate lua, crezi ca esti de capul tau! Iti face poprire!

| Vasile_Francisc_1980 a răspuns:

Te gaseste dupa cnp si-n gaura de sarpe. iti pune poprire maxim 40% pe salariu