| AndreiAnd97 a întrebat:

Mi-am facut anul trecut un card de credit in lei la B.T. Initial n-am avut nevoie de el, dar mi l-au facut pentru ca aveam nevoie de un card de credit in euro. Insa ei mi-au recomandat si unul in lei, iar pentru cel in euro mi-a facut cont la ghișeu (fara card). Dar eu pe acesta nu il folosesc (cardul cu cont in lei), o sa imi vina ceva de plata sau o sa expire dupa ceva timp daca nu este folosit? Mentionez ca in acel cont deschis in euro nu mai am banii, i-am scos de la ghiseu.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai un card de credit, întreținerea cardului este un cost mic lunar.
Este bine să îl păstrezi, căci un card de credit nu se oferă așa ușor, trebui să dai dovada unui venit constant.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Orice cont, costa niste bani (e un serviciu, deci trebuie platit)

insa e interesant ca ti-ai facut card de credit si ca ai avut nevoie de el, pentru ca nu vad deloc, de ce ai fi avut nevoie de card de CREDIT si nu puteai sa fac acelasi lucru cu unul de debit

care e diferenta, e foarte simplu, dar usturator:

orice faci cu un card de credit o sa te coste in plus, pentru ca
practic tu faci un imprumut care are dobanda, lucru care nu se aplica la unul de debit, dar acolo daca nu ai bani pe el nu poti sa faci nimic