| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pierdut buletinul acum ceva timp aproape de un an, am carte de identitate provizorie, nu-mi pot face un act nou de identitate pe motiv că nu s-a dat legea de schimbare de contract (chirii, locuinte de la stat, si astfel dacă contractul este expirat nu-mi pot elibera actul de identitate din cauza motivului asta) iar pe cartea mea provizorie scrie lipsă adresa domiciliu. Ce ar trebui să fac? Am vrut să îmi fac card, și nu pot să îmi fac, nu este acceptat tâmpenia asta de carte provizorie mai este scris și de mâna. Cartea asta de identitate provizorie nu o acceptă nimeni. Aveți idee când se da legea de schimbare de contract?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa se "dea" nici o lege de schimbare a contractelor nici pentru inchiriere si nici pentru locuinte de la stat, exista prevederi in Codul civil, in legislatia privind locuintele ANL, etc.
Si ca sa-ti preschimbi actul de identitate trebuie sa fii proprietar al locuintei sau sa te primeasca cineva in spatiu. Daca esti chirias poti sa obtii doar viza de resedinta (flotant).
Cat priveste valabilitatea CI provizorie ti-am raspuns la o intrebare anterioara, aceasta este valabila inca timp de 90 de zile de la incetarea starii de urgenta, chiar daca valabilitatea a expirat in aceasta perioada si este la fel de valabila ca o CI normala.