| alexandru4124 a întrebat:

Mi-am pierdut buletinul si problema e ca eu dau bacul pe 1 iulie. Spuneti-mi si mie va rog in cat timp s-ar elibera documentul.

Răspuns Câştigător
| LaraClarice a răspuns:

De regulă în 2 săptămâni. Dar știu că există și o taxa de urgență că sa îl poți primi mai repede.
La bac, din câte îmi amintesc, poți intra și cu certificatul de naștere sau o copie a buletinului. Întreabă-ti dirigintele, sa nu ai surprize.
Mult succes!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal vei primi cartea de identitate pana pe 1 iulie. Pentru a fi sigur poti intreba la SPCLEP, acolo trebuie sa anunti si pierderea. Daca nu se poate pana la acea data atunci solicita o cartea de identitate provizorie, se obtine mai repede, este valabila 1 an si are aceeasi valoare ca o carte de identitate normala.

| mgtow a răspuns:

Iti faci unul provizoriu la primarie primesti un act la mana pana iti vine buletinul

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa dureze un pic mai mult daca l-ai pierdut pentru ca trebuie sa dai anunturi, etc. Ideea este ca poti sa incepi, urgent, demersurile necesare si sa explici, la primarie, ca ai nevoie de un act provizoriu si vei primi o dovada cu care sa mergi la examen.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ti-l eliberează in 10-12 zile lucrătoare.
Dacă te duci mâine, în 27-28 iunie, vei putea merge să ți-l ridici.
Acolo, plătesti la casierie taxa de 7 lei și completezi un formular pentru eliberarea actului de identitate.
NU UITA să iei cu tine:
- chitanța din care să rezulte că ai achitat suma de 7 lei.
- certificatul tău de naștere, original și xerocopie
- actul (contractul) cu care să faci dovada adresei de domiciliu, original și xerocopie (ți se va cere să fii insotit de proprietarul imobilului, adică de unul din părinți, in caz contrar, te vor trimite acasă să-i iei cu tine).

| Catrice a răspuns:

Eu mi-am scos buletinul după 10 zile, dar ar putea dura și 14 dau mai mult în funcție de oraș și locuitori.

| ywar a răspuns:

Cred ca se poate face si la urgenta. Da, nu-i placuta situatia in care te afli, dar daca ai permis/pasaport, nu vad de ce nu te-ar primi.
Act de identitate sa fie. Incearca la urgenta!
Dai un ban, dar stai in fata. Serios! Bafta la BAC. Sa-l iei cu brio!

| Panamax a răspuns:

Mi l-au facut in 4 zile si am platit tot la ei cei 7 lei.

| Kevinn2000 a răspuns:

Nu sunt sigur, dar cred că poți folosi și copia de buletin, în caz că primești noul buletin până atunci.
Nu știu în cât timp o să-ți dea noul buletin. Interesează-te dacă acceptă copia de buletin, să fii sigur.

| aXy99 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu vor accepta nicio copie laughing
Dar un act provizoriu, da.

| danaieladaniela a răspuns:

Acă ați pierdut buletinul, mergeți la circa de poliție de care aparțineți cu domiciliul.
Vă trebuie următoarele acte:

- cerere tip pentru eliberarea actului de identitate – se completează la ghișeu;
- o altă cerere în care spuneți că ați pierdut buletinul și cartea de alegător, care vi s-a eliberat odată cu buletinul, data trecută.
- certificatul de naștere, original și copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original și copie (aici poate fi contractul de proprietate asupra locuinței sau declarația de primire în spațiu a găzduitorului. A doua variantă poate fi dată în fața funcționarului de la ghișeu, a polițistului sau la notar, caz în care vă costă mai mult);
- chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate ( 7 ron, plătiți la Direcția de taxe și impozite locale, la BCR sau CEC );
- documentul cu care se face dovada achitării taxei extrajudiciare de timbru (4 ron) sau timbru fiscal de la orice oficiu poștal.
În total prețul ar putea fi mai mare de 11 lei dacă nu aveți actele xeroxate, caz în care fiecare copie o să vă coste cel puțin 1 leu bucata.
Termenul de eliberare a noii cărți de identitate este de o săptămână

| PuyaTimonel a răspuns:

O saptamana. Asa mi l-a dat mie cand am facut buletin.