| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pierdut cartea de identitate provizorie impreuna cu un card. Oare cum îmi fac un buletin nou, având în vedere că nu are cine să mă ia în spațiu? Nu am adresă de domiciliu, sunt în chirie.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai avut o carte de identitate aceea avea pe ea un domiciliu stabil. Ar trebui să poți să demonstrezi cu un act că locuiești acolo.
Altă modalitate este să soliciți ca cel la care locuiești să te ia în spațiu. Altfel nu poți să obții un buletin nou.

| mihai69 a răspuns:

Faci cu proprietarul un act de comodat pe locul unde stai în chirie și cu actul ăla plus proprietarul (care va avea restul actelor necesare - contractul de cumpărare, și ce mai trebuie - scrie la DRPCIV) mergi și îți faci c.i. nouă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Oare cu o factură pot sa fac?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, certificat de naștere, act de proprietate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nașpa...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când viața este perfect de perfectă ai trecut dincolo.
Aici viața este nașpa, așa îți dai seama că ești viu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ce frumos spus! happy Sincer, v-ați inspirat din vreo carte, sau pur și simplu sunt cuvintele dumneavoastră?